Komisja Europejska uruchomiła system ostrzegania o półprzewodnikach, nowy pilotażowy system monitorowania łańcucha dostaw półprzewodników

Komisja uruchomiła właśnie system ostrzegania o półprzewodnikach, nowy pilotażowy system monitorowania łańcucha dostaw półprzewodników. Projekt pilotażowy umożliwia zainteresowanym stronom podnoszenie świadomości na temat wszelkich poważnych zakłóceń w łańcuchu wartości półprzewodników oraz pomaga Komisji w gromadzeniu informacji potrzebnych do dokonania dokładnej oceny ryzyka i szybkiego reagowania na wszelkie potencjalne sytuacje kryzysowe za pośrednictwem Europejskiej Grupy Ekspertów ds. Półprzewodników.

System ostrzegania o półprzewodnikach zostanie włączony do trzeciego filaru europejskiego aktu w sprawie czipów, którego celem jest wzmocnienie gotowości i monitorowania europejskiego obszaru półprzewodników w ścisłej współpracy ze wszystkimi zainteresowanymi stronami.

Komisja z zadowoleniem przyjęła niedawno porozumienie polityczne osiągnięte przez Parlament Europejski i Radę w sprawie europejskiego aktu w sprawie czipów.

Przepisy wzmocnią konkurencyjność, bezpieczeństwo dostaw i odporność Europy w zakresie technologii i zastosowań półprzewodnikówWśród przepisów wniosek obejmuje mechanizmkoordynacji między państwami członkowskimi a Komisją w celu zacieśnienia współpracy z państwami członkowskimi i między nimi, monitorowania dostaw półprzewodników, przewidywania niedoborów oraz, w razie potrzeby, uruchomienia etapu kryzysowego.

zaleceniu towarzyszącym unijnemu aktowi w sprawie czipów ustanowiono Europejską Grupę Ekspertów ds. Półprzewodników (ESEG), która służy jako platforma koordynacji między państwami członkowskimi i zapewnia Komisji doradztwo i pomoc we wdrażaniu rozporządzenia. Po wdrożeniu wniosku ESEG zostanie zastąpiona Europejską Radą ds. Półprzewodników, składającą się z przedstawicieli państw członkowskich, której przewodniczy Komisja.