Komisja Europejska w ramach mechanizmu Next Generation EU, łączne środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, proponowane dla Polski wynoszą 8 mld euro.
Po uwzględnieniu zmian, zaproponowanych w przedstawionym przez Komisję Europejską w mechanizmie Next Generation EU, łączne środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, proponowane dla Polski wynoszą 8 mld euro, wynika z wyliczeń Komisji Europejskiej.
Oprócz zaproponowanej kwoty 7,5 mld euro Komisja proponuje dodatkowe środki w wysokości 2,5 mld euro w ramach kolejnej perspektywy budżetowej UE na lata 2021-2027 oraz 30 mld euro z mechanizmu Next Generation EU. Łączny budżet Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji ma wynieść 40 mld euro, podano w komunikacie. Jest to jeden z filarów mechanizmu sprawiedliwej transformacji, który ma wspierać dążenie do neutralności klimatycznej i Zielonego Ładu.
Środki te mają zostać przekazane na złagodzenie skutków społeczno-gospodarczych transformacji ekologicznej w najbardziej dotkniętych regionach, na przykład przez: wspieranie przekwalifikowania pracowników, wspieranie MŚP w tworzeniu nowych możliwości gospodarczych, dywersyfikację działalności gospodarczej oraz inwestowanie w przyszłość najbardziej dotkniętych regionów, podała Komisja.
W ramach proponowanego przez Komisję podziału środków z tego Funduszu do Polski miałoby trafić 8 mld euro.
W styczniu 2020 r. Komisja zaproponowała mechanizm sprawiedliwej transformacji o wartości 100 mld euro, składający się z: Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, systemu sprawiedliwej transformacji w ramach InvestEU oraz instrumentu pożyczkowego na rzecz sektora publicznego. Mechanizm jest elementem zaproponowanego w styczniu Planu inwestycyjnego na rzecz Europejskiego Zielonego Ładu o budżecie 1 bln euro.
https://itreseller.pl/itrnewjuz-niemal-polowa-zatrudnionych-boi-sie-utraty-pracy-czy-technologia-uratuje-miejsca-pracy-najnowszy-raport-salesforce-i-deloitte-przedstawia-scenariusze-dla-liderow-na-nastepne-3-do-5-lat-nie-t/