Komisja Europejska zignoruje amerykańskie wezwanie do wykluczenia Huawei oraz wezwie kraje UE do wymiany informacji w celu przeciwdziałania cyberzagrożeniom związanym z sieciami 5G.

Jak podaje Reuters.com, w najbliższym tygodniu Komisja Europejska wezwie kraje UE do wymiany większej ilości danych w celu przeciwdziałania zagrożeniom cyberbezpieczeństwa związanym z sieciami 5G, ale zignoruje amerykańskie wezwania do zakazania Huawei Technologies, poinformowało w piątek cztery osoby zaznajomione z tą sprawą.

 

Chociaż wytyczne nie mają mocy prawnej, będą miały znaczenie polityczne, które może ostatecznie doprowadzić do ustawodawstwa krajowego w krajach Unii Europejskiej. Stany Zjednoczone lobbowały w Europie, by wyeliminować Huawei, mówiąc, że chiński sprzęt może być wykorzystywany przez rząd do szpiegostwa. Huawei zdecydowanie odrzucił zarzuty i wcześniej w tym miesiącu pozwał rząd USA w tej sprawie.

 

Andrus Ansip, Europejski szef ds. Cyfrowych, przedstawi zalecenie państwom UE już we wtorek. W zaleceniu będzie przedstawione stanowisko, aby państwa UE korzystały z narzędzi określonych w dyrektywie UE w sprawie bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych lub korzystały z dyrektywy w sprawie bezpieczeństwa sieci i informacji, przyjętej w 2016 r. czy niedawno zatwierdzonej ustawy o bezpieczeństwie cybernetycznym. Na przykład państwa członkowskie powinny wymieniać informacje i koordynować badania w zakresie oceny wpływu na zagrożenia bezpieczeństwa oraz certyfikację urządzeń podłączonych do Internetu i sprzętu 5G.

 

Co ważne Komisja Europejska nie będzie domagać się europejskiego zakazu światowego lidera rynku Huawei, pozostawiając państwom członkowskim decyzję o względach bezpieczeństwa narodowego.

 

Komisja stwierdziła, że ​​zalecenie podkreśli wspólne podejście UE do zagrożeń bezpieczeństwa dla sieci 5G. Wytyczne wykonawcze UE wskazują na ostrzejsze stanowisko w sprawie chińskich inwestycji po latach niemal nieograniczonej otwartości Europy na Chiny, która kontroluje 70 procent globalnej podaży kluczowych surowców potrzebnych do produkcji zaawansowanych technologicznie towarów. Środki, jeśli zostaną uwzględnione, będą częścią tego, co francuski prezydent Emmanuel Macron nazwał w piątek „Europejskim przebudzeniem” na temat potencjalnej chińskiej dominacji, po tym jak przywódcy UE przeprowadzili pierwszą w historii dyskusję na temat polityki Chin na szczycie.

 

W tym miesiącu Niemcy ustanowiły surowsze kryteria dla wszystkich dostawców sprzętu telekomunikacyjnego, nie wyróżniając Huawei i ignorując presję ze strony USA. Wielcy operatorzy telekomunikacyjni sprzeciwiają się zakazowi Huawei, twierdząc, że takie posunięcie może opóźnić wdrożenie 5G w bloku o lata. Oprócz kwestii Huawei, blok planuje także omówić chińskie subsydia, zaangażowanie państwa w chińską gospodarkę i większy dostęp do rynku chińskiego na szczycie UE-Chiny 9 kwietnia.

 

Źródło: Reuters.com