Komisja Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego opowiedziała się za utrzymaniem środków w ramach instrumentu REACT-EU w wysokości 55 mld euro, czyli na poziomie zaproponowanym przez Komisję Europejską.

Komisja Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego opowiedziała się za utrzymaniem środków w ramach instrumentu REACT-EU na poziomie zaproponowanym przez Komisję Europejską (tzn. 55 mld euro) i przedłużeniem możliwości korzystania z nich o dwa lata, czyli do końca 2024 r., poinformował Parlament Europejski.

 

„Posłowie [Komisji] głosowali za zezwoleniem krajom UE na wykorzystanie dodatkowych zasobów również po upływie terminu wyznaczonego przez Komisję na 2022 r., czyli w latach 2023-2024 r. Posłowie dążą do zapewnienia, by zasoby dotarły do najbardziej dotkniętych regionów i ludzi i chcą, aby inwestycje koncentrowały się na: infrastrukturze zdrowotnej i społecznej, systemach i usługach zdrowotnych dla wszystkich, także na obszarach transgranicznych, w regionach najbardziej oddalonych, obszarach dotkniętych zmianami przemysłowymi i wyludnieniem, do sektorów turystyki i kultury, na zatrudnianie młodych i grup defaworyzowanych” – czytamy w komunikacie.

 

Instrument REACT-EU ma rozwijać dodatkowe inwestycje i zapewniać państwom członkowskim dużą elastyczność w reagowaniu na natychmiastowe skutki kryzysu. Komisja PE wskazuje na potrzebę utrzymania poziomu środków finansowych REACT-EU zgłoszonych przez Komisję, tj. 55 mld euro, pomimo proponowanych cięć budżetowych przez Radę Europejską. Uważa też, że do REACT-EU powinny być kwalifikowane wydatki, poniesione od 1 lutego 2020 r.

 

Parlament Europejski zwrócił się do Komisji Europejskiej o przedstawienie oceny wpływu i skuteczności zaproponowanych środków. Ponadto posłowie ustanowili ośmiotygodniowy okres konsultacji z parlamentami krajowymi w tej sprawie. REACT-EU to propozycja Komisji Europejskiej mająca na celu zaradzenie skutkom gospodarczym pandemii COVID-19 w postaci zmiany rozporządzenia w sprawie polityki spójności.

 

https://itreseller.pl/itrnewrzad-chce-przebudowania-krajowego-modelu-cyberbezpieczenstwa-w-tym-mozliwosci-poddawania-procedurze-sprawdzajacej-dostawcow-sprzetu-i-oprogramowania-projekt-nowelizacji-ustawy-o-krajowym-systemie-cyb/