Komputery kwantowe nie stanowią jeszcze zagrożenia dla szyfrowania. Tak twierdzi Fujitsu

Badania przeprowadzone przez firmę Fujitsu sugerują, że nie ma potrzeby panikować na myśl o tym, że komputery kwantowe będą w stanie rozszyfrować zaszyfrowane dane w najbliższym czasie.

Firma Fujitsu stwierdziła, że przeprowadziła próby z wykorzystaniem swojego 39-kubitowego symulatora kwantowego, aby ocenić, jak trudne dla komputerów kwantowych byłoby złamanie danych zaszyfrowanych szyfrem RSA, przy zastosowaniu podejścia opartego na algorytmie Shora.

Naukowcy oszacowali, że do złamania szyfrowania RSA potrzebny byłby odporny na błędy komputer kwantowy o mocy około 10 000 qubitów i 2,23 biliona bramek kwantowych, co na tę chwilę jest nieosiągalne. Procesor kwantowy Osprey firmy IBM, ogłoszony w listopadzie, ma 433 qubity. Fujitsu podało, że jego badacze szacują również, że aby skutecznie złamać szyfrowanie RSA, taki odporny na błędy komputer kwantowy musiałby pracować nad problemem przez około 104 dni.

Przy czym warto wziąć pod uwagę, że Osprey firmy IBM ma trzykrotnie większą liczbę qubitów niż procesor Eagle z poprzedniego roku, a celem firmy jest posiadanie 4 158-qubitowego systemu do 2025 roku. Jeśli prace będą postępować w tym tempie, to przed końcem dekady może uda się przekroczyć liczbę 10 000 qubitów.

Fujitsu powiedziało, że chociaż jego badania wskazują, że ograniczenia technologii obliczeń kwantowych wykluczają możliwość pokonania przez nią obecnych algorytmów szyfrowania w krótkim okresie, gigant IT będzie nadal oceniał potencjalny wpływ coraz potężniejszych systemów kwantowych na bezpieczeństwo kryptografii.

Fujitsu zaprezentowała w zeszłym roku swój symulator kwantowy. W momencie uruchomienia był on w stanie obsłużyć 36-kubitowe obwody kwantowe, co wymagało mocy obliczeniowej 64-węzłowego klastra serwerów PRIMEHPC FX 700, z których każdy oparty jest na tym samym 48-rdzeniowym układzie A64FX Arm, który znajduje się w firmowym systemie superkomputerowym Fugaku.

Firma powiedziała, że do kwietnia planuje zwiększyć wydajność symulatora do 40 qubitów. Planuje również zbudować własny 64-qubitowy komputer kwantowy we współpracy z instytutem badań naukowych RIKEN.

 

Inwestycje w rozwój i automatyzacja odpowiedzią na optymalizację kosztów przedsiębiorstw, wynika z raportu IFS „Wyzwania rynkowe firm produkcyjnych 2023 roku”