Konferencja Nvidia GTC pokazuje, że AI to coś więcej niż tylko slogan

Często łatwo jest zapomnieć, że GPU to skrót od Graphics Processing Unit, ale podczas wczorajszej sesji GTC 2023 (GPU Technology Conference), Nvidia zapowiedziała aż cztery nowe procesory, starając się umocnić swoją pozycję jako światowego lidera w dziedzinie sprzętu AI, który nie ma prawie żadnej konkurencji.

Niezwykły sukces ChatGPT pomógł ukształtować narrację, zwiększając zapotrzebowanie na większe, lepsze, potężniejsze platformy do obliczeń inferencyjnych.

„Liczba zastosowań generatywnej AI jest nieskończona, ograniczona jedynie przez ludzką wyobraźnię. Uzbrojenie deweloperów w najpotężniejszą i najbardziej elastyczną platformę do obliczeń inferencyjnych przyspieszy tworzenie nowych usług, które poprawią nasze życie w sposób, którego jeszcze nie można sobie wyobrazić”, powiedział Jensen Huang, założyciel i dyrektor generalny firmy NVIDIA.

Ponieważ Nvidia ma do obsłużenia znacznie mniejszy zestaw klientów, może dostarczać precyzyjnie dostrojone produkty do konkretnych zadań. Nowy układ L4 dla AI wideo jest 120x bardziej wydajny w wydajności wideo niż procesory, podczas gdy układ L40 do generowania obrazów jest 7x lepszy we wnioskowaniu dla stabilnej dyfuzji niż poprzednia generacja.

H100 NVL został zbudowany z myślą o masowych wdrożeniach LLM (Large Language Model) z ogromną ilością 94 GB pamięci, co pomaga mu zapewnić 12-krotnie szybszą wydajność wnioskowania na już przestarzałym ChatGPT3 (w porównaniu do poprzedniej generacji A100). Ostatnim na liście jest superukład Nvidia Grace Hopper dla modeli rekomendacyjnych, który zbliża do siebie procesory i układy graficzne Nvidii oparte na architekturze Arm i jest spodziewany jeszcze w tym roku.

Jak w rzeczywistości przedstawia się sytuacja konkurencji ze strony Intela czy AMD

Przez 40 lat CPU (Central Processing Unit) był rdzeniem obliczeń, ale jesteśmy świadkami – na żywo – przewrotu liderów. Nvidia w pojedynkę przechyliła szalę zwycięstwa; Intel poniósł największe straty, a jego cena akcji spadła o połowę od zeszłego roku, podczas gdy AMD nadal gra drugie skrzypce w dziedzinie GPU ( mniejsze w przypadku CPU).

Procesorowi zawsze groziło wyparcie ze względu na jego generyczną naturę; w końcu jest to sprzęt uniwersalny. Procesory graficzne (i inne bardziej egzotyczne jednostki obliczeniowe) wykorzystały swoją zdolność do zbliżenia sprzętu i oprogramowania (na przykład poprzez API CUDA firmy Nvidia), aby wyróżnić się w wyspecjalizowanych zadaniach.

Z kapitalizacją rynkową wynoszącą prawie 640 mld dolarów, Nvidia jest warta więcej niż Qualcomm (137 mld dolarów), Intel (117 mld dolarów), AMD (153 mld dolarów) i Arm (szacunkowo 50 mld dolarów) razem wzięte. Na tę chwilę wydaje się, że dogonienie Nvidii przez konkurencję wydaje się niemożliwe.