Koniec Ministerstwa Cyfryzacji – po niecałych 5 latach funkcjonowania. Krótka historia urzędu, który miał zmieniać Polskę…

O polityce staram się nie pisać, chociaż w ciągu ostatnich kilku lat trudno jej nie dotykać pisząc np. o technologiach łączności. To jednak geopolityka, inne, większe, globalne podwórko, gdzie główni gracze to światowe mocarstwa pokroju USA, Unii Europejskiej czy Chin. Tym razem też muszę otrzeć się o politykę, bowiem swój żywot kończy Ministerstwo Cyfryzacji – ambitna próba umieszczenia działań państwa z obszarów informatyzacji i telekomunikacji pod parasolem jednego ministerstwa, a nie departamentu. 

 

Ministerstwo Cyfryzacji padnie zapewne ofiarą przebudowy rządu. O zmniejszeniu liczby ministerstw mówiono już latem, jeszcze przed wyborami prezydenckimi. Jednak teraz, po politycznym zamieszaniu, które wstrząsnęło rządzącą koalicją, prawdopodobny skład rządu będzie pozbawiony osobnego Ministra Cyfryzacji, którego aktualne kompetencje trafią do innego z ministerstw.

 

„Rada do Spraw Cyfryzacji mając na uwadze fakt, że pozycja geopolityczna i ekonomiczna państw zależy od wzmocnienia kompetencji cyfrowych jego instytucji, służb, wojska, a także społeczeństwa i gospodarki, z niepokojem obserwuje dyskusję polityczną wokół przyszłości Ministerstwa Cyfryzacji” – podała Rada do Spraw Cyfryzacji  w zeszłotygodniowym komunikacie.

 

Rada to publiczny think-tank działający jako merytoryczne wsparcie dla Ministerstwa Cyfryzacji oraz Komitetu Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji.

 

Tak naprawdę to Ministerstwo Cyfryzacji poniekąd istniało już wcześniej, będąc w latach 2011-2015 częścią Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, a przez krótką chwilę w 2004-2005 podobne zadania miało spełniać kilka departamentów w Ministerstwie Nauki i Informatyzacji.  Samodzielne Ministerstwo Cyfryzacji istniało, (no dobrze, wciąż jeszcze istnieje w chwili kiedy to piszę), od grudnia 2015 roku. Od jego początku do stycznia 2018 roku urząd Ministra Cyfryzacji pełniła Anna Streżyńska, a jej następcą, sprawującym swoją funkcję do tej pory, został Marek Zagórski.

 

Oczywiście, do chwili oficjalnego ogłoszenia składu rządu po przebudowie, nie wiemy czy rzeczywiście dojdzie do likwidacji Ministerstwa Cyfryzacji. Wydaje się to być jednak bliskie pewności.

AKTUALIZACJA: Ministerstwo Cyfryzacji nie znalazło się na liście 14 ministerstw, które utworzą nową strukturę rządu.

https://itreseller.pl/itrnewhuawei-zwieksza-inwestycje-w-chinski-sektor-technologiczny-aby-wzmocnic-swoj-lancuch-dostaw-w-obliczu-presji-ze-stanow-zjednoczonych/