Korea Południowa zaostrzy kary za wycieki technologii

Korea Południowa zapowiedziała w poniedziałek, że zaostrzy kary za kradzież tajemnic przemysłowych w konsekwencji obaw, że obecne przepisy nie są wystarczająco rygorystyczne, aby powstrzymać próby wykorzystywania technologii od firm takich jak Samsung.

Jak podaje Reuters, Komisja Skazująca Korei Południowej, nadzorowana przez Sąd Najwyższy Korei, zdecydowała w tym miesiącu o zaostrzeniu kar i wydłużeniu kar więzienia za wycieki południowokoreańskiej technologii, podało Ministerstwo Przemysłu w poniedziałkowym oświadczeniu.

W ostatnich miesiącach Korea Południowa rozprawia się z wyciekami technologii, starając się utrzymać malejącą przewagę nad konkurentami w dziedzinie układów pamięci i wyświetlaczy.

Chociaż kary w Korei Południowej za wycieki technologii są podobne do tych w innych krajach i obejmują kary więzienia do pięciu lat lub dłuższe za wyciek technologii mający „znaczący wpływ na bezpieczeństwo narodowe i gospodarcze”, w praktyce wyroki są niewystarczające ze względu na trudne do spełnienia wymogi – podało Ministerstwo Przemysłu.

Poprzednie przepisy wymagały od prokuratorów udowodnienia zamiaru ujawnienia tajemnic przez podejrzanego, aby dane działanie mogło zostać ukarane jako wyciek podstawowej technologii. Doprowadziło to do uniewinnienia w 30% i zawieszenia wyroków w 54% takich spraw przed sądami Korei Południowej. Ministerstwo podało, że zasady blokowania wycieków technologii, które nie zostały uregulowane, np. wycieków po wykupieniu południowokoreańskiej spółki przez zagraniczny fundusz private equity, również zostaną uwzględnione w zmienionym projekcie ustawy, który ma zostać przedłożony parlamentowi.

Szczegóły dotyczące nowych wytycznych dotyczących wymiaru kary zostaną podane do wiadomości na początku przyszłego roku. Analitycy twierdzą, że ujściem wycieków z większości firm południowokoreańskich są Chiny.

Południowokoreańska policja podała w czerwcu, że w ramach ogólnokrajowego śledztwa prowadzonego w ciągu ubiegłych czterech miesięcy aresztowała 77 osób w 35 przypadkach podejrzeń o szpiegostwo przemysłowe.