Korea zamierza zaprezentować prototyp sieci 6G w 2026 roku
Ministerstwo Nauki i Teleinformatyki Korei Południowej przedstawiło strategię cyfryzacji „K-Network 2030”. Jednym z jej założeń jest zademonstrowanie światu szóstej generacji technologii bezprzewodowej już w 2026 r.
Jak podaje “The Korea Herald”, w celu przeprowadzenia pokazu technicznego rząd Korei zorganizuje międzynarodowe wydarzenie, wstępnie nazwane 6G Vision Fest, na które zaproszone zostaną wiodące firmy telekomunikacyjne, eksperci i urzędnicy państwowi szczebla ministerialnego z całego świata.
Ministerstwo poinformowało, że jest obecnie w trkacie przeprowadzania wstępnej oceny wykonalności projektów badawczo-rozwojowych o wartości 625,3 mld wonów (482,7 mln dolarów). Projekty, po zatwierdzeniu, będą obejmować opracowanie technologii 6G do komercjalizacji, otwartej sieci dostępu radiowego – powszechnie znanej jako Open RAN – oraz odpowiednich materiałów, części i wyposażenia.
„Sieciowanie jest podstawą świadczenia usług cyfrowych i kluczowym czynnikiem bezpieczeństwa narodowego oraz głównego przemysłu na szczeblu państwowym. Dzięki zapobiegawczym inwestycjom w technologie sieciowe nowej generacji, takie jak 6G, Open RAN i satelity, weźmiemy udział w bitwie o globalną dominację technologiczną w oparciu o współpracę między sektorem publicznym i prywatnym – powiedział Lee Jong-ho, minister nauki i ICT.
Lee omówił plany działania dotyczące strategii K-Network 2030 z przedstawicielami firm Samsung Electronics, LG Electronics oraz państwowego Instytutu Badań nad Elektroniką i Telekomunikacją w kampusie badawczo-rozwojowym firmy Samsung Electronics w Seulu. „Będziemy nadal wspierać rozwój konkurencyjności naszych firm w ramach przygotowań do zmiany paradygmatu sieci skupionej wokół chmury i oprogramowania, aby można było zwiększyć globalny udział Korei w rynku i eksport sprzętu sieciowego” – dodał.
Według niemieckiej analizy patentowej Iplytics, Korea zajęła drugie miejsce, na poziomie 25,9 procent, za Chinami pod względem światowego standardowego udziału w patentach technologii bezprzewodowej 5G. Ministerstwo planuje zabezpieczyć 30-procentowy lub wyższy udział patentów w standardzie 6G przy wsparciu politycznym i finansowym.
Zgodnie ze strategią sieci K-2030 rząd wystrzeli satelity komunikacyjne na niską orbitę okołoziemską w 2027 r., aby przetestować podstawową technologię anten i modemów w ramach przygotowań do przyszłej ekspansji przestrzennej usług komunikacyjnych w powietrzu z ziemi. Satelity komunikacyjne na niskiej orbicie okołoziemskiej zaczną być stosowane w sektorze obronnym po 2030 roku.
Ministerstwo poinformowało, że rząd planuje również naciskać na utworzenie testowej sieci kwantowego Internetu, rozszerzenie kryptografii kwantowej na sektor publiczny i rozwój kryptografii postkwantowej w celu zabezpieczenia rynku komunikacji kwantowej.
Jeśli chodzi o istniejącą infrastrukturę sieciową, ministerstwo poinformowało, że zmodernizuje sieci prywatne, aby poprawić jakość połączenia internetowego, wprowadzając Wi-Fi następnego poziomu w 2024 r. Rząd planuje podwoić prędkość sieci szkieletowych do 2026 r. i czterokrotnie ją zwiększyć do 2030 r. dzięki instalacji dodatkowych podmorskich kabli komunikacyjnych.
Resort zabezpieczy technologię półprzewodników sztucznej inteligencji do optymalizacji zużycia energii elektrycznej w sieciach telekomunikacyjnych. Ministerstwo ustanowi system wsparcia oprogramowania sieciowego, Network SW House, i rozpocznie działalność w przyszłym roku, aby pomóc krajowemu sektorowi oprogramowania sieciowego rozwijać się, aby sprostać zmieniającemu się ekosystemowi sieci.
Ponadto rząd planuje zwiększyć liczbę centrów badawczych technologii informacyjnych i komunikacyjnych na uniwersytetach, aby wspierać profesjonalistów sieciowych i utworzyć dla nich nową szkołę podyplomową jeszcze w tym roku.