Kreml twierdzi, że decyzja USA o zakazie oprogramowania Kaspersky ma na celu zdławienie konkurencji
Kreml powiedział w piątek, że decyzja USA o zakazie sprzedaży oprogramowania Kaspersky’ego jest typowym posunięciem Waszyngtonu mającym na celu zdławienie zagranicznej konkurencji z amerykańskimi produktami.
Administracja Bidena oświadczyła w czwartek, że zakaże sprzedaży oprogramowania antywirusowego rosyjskiej firmy Kaspersky Lab w Stanach Zjednoczonych, powołując się na wpływ Kremla na firmę, co stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa.
Ogłaszając zakaz, sekretarz handlu USA Gina Raimondo powiedziała dziennikarzom, że „Rosja pokazała, że ma zdolność i… zamiar wykorzystania rosyjskich firm, takich jak Kaspersky, do gromadzenia i wykorzystywania danych osobowych Amerykanów”.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził z kolei, że Kaspersky jest „bardzo konkurencyjną” firmą na rynkach międzynarodowych, a decyzja Waszyngtonu o ograniczeniu jej sprzedaży była „ulubioną techniką nieuczciwej konkurencji ze strony Stanów Zjednoczonych”.
Kaspersky, który oświadczył, że skorzysta z opcji prawnych, aby spróbować zachować swoją działalność, powiedział, że uważa, że decyzja USA nie była oparta na „kompleksowej ocenie integralności produktów i usług Kaspersky” oraz że jej działalność nie zagraża bezpieczeństwu narodowemu USA.
Firma twierdzi, że jest zarządzana prywatnie i nie ma powiązań z rosyjskim rządem.