Kultowy procesor Zilog Z80 zostaje wycofany po prawie 50 latach
Zilog wycofuje Z80 po 48 latach obecności na rynku. Pierwotnie opracowany jako projekt wywodzący się z Intela 8080, ostatecznie stał się jednym z najpopularniejszych i najczęściej używanych 8-bitowych procesorów zarówno w grach, jak i ogólnych urządzeniach komputerowych.
Kultowe urządzenie opracowane przez Federico Faggina, zostanie wkrótce wycofane, a zainteresowanym stronom pozostało tylko kilka miesięcy na złożenie zamówień, zanim partner produkcyjny Zilog zakończy wsparcie dla tej technologii.
Zgodnie z powiadomieniem Zilog, Wafer Foundry Manufacturer (WFM) przestanie przyjmować zamówienia „last time buy” (LTB) na pozostałe produkty Z80 w połowie czerwca. Zilog będzie przetwarzać i planować zamówienia LTB dla Z80 w oparciu o zapotrzebowanie klientów, podczas gdy WFM poda rzeczywiste daty dostaw. W zależności od ogólnego popytu na LTB, firma może nałożyć bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące minimalnych i maksymalnych ilości.
Federico Faggin, inżynier Intela, założył firmę Zilog w 1974 roku po swojej pracy nad Intel 4004, pierwszym 4-bitowym procesorem. Zilog Z80 został następnie wydany w lipcu 1976 roku, który miał stanowić „rozszerzenie” i ulepszenie procesora Intel 8080.
Opracowany przez zespół składający się z zaledwie 12 osób, Z80 odniósł niezwykły sukces, co doprowadziło firmę Zilog do założenia własnych fabryk produkujących chipy i rozszerzenia działalności do ponad tysiąca pracowników w ciągu dwóch lat. Podobnie jak jego odpowiednik Intela, Z80 został pierwotnie zaprojektowany dla systemów wbudowanych, ale od lat 70. do połowy 80. stał się znaczącym kamieniem milowym w sprzęcie do gier.
Kilka komputerów domowych i konsol do gier zostało zbudowanych w oparciu o możliwości Z80, w tym Master System i SG-1000 firmy Sega oraz Game Boy (który, nawiasem mówiąc, obchodzi dziś 35. urodziny) i Game Boy Color od Nintendo. Wiele klasycznych gier zręcznościowych również korzystało z Z80, w tym oryginalna wersja Pac-Mana. Ponadto 8-bitowy procesor był powszechny w zastosowaniach wojskowych, syntezatorach muzycznych, takich jak Roland Jupiter-8 i różnych innych urządzeniach elektronicznych.