Laptopy Lenovo z możliwością naprawy w ramach projektu Aurora mogą być przełomem w wojnie z e-odpadami
Wieloletnie zaangażowanie Lenovo w technologie przyjazne dla środowiska jest dobrze ugruntowane w świecie komputerów, ponieważ w ciągu ostatniej dekady firma była liderem w dziedzinie bardziej ekologicznych technologii.
Począwszy od zrównoważonych opakowań, a skończywszy na materiałach pochodzących z recyklingu wykorzystywanych w laptopach, konsekwentne wysiłki Lenovo są trudne do zignorowania. Teraz Lenovo rozważa laptopy z możliwością naprawy przez użytkownika w ramach projektu Aurora.
Digital Trends otrzymało podgląd proponowanego projektu Aurora, który obiecuje łatwy demontaż bez użycia nawet śrubokręta. Według Fionny Agomuoh z Digital Trends, tego rodzaju nacisk na zrównoważony rozwój sprzętu pomoże ukształtować wygląd i styl przyszłych urządzeń na nadchodzące dziesięciolecia.
Przeprowadzone niedawno przez Lenovo badanie preferencji konsumentów w zakresie napraw podkreśliło, jak ważna jest możliwość naprawy dla konsumentów rozważających zakup nowego laptopa. Zgodnie z przeprowadzonym badaniem, firma stwierdziła, że 60% preferuje naprawy wykonywane przez producentów, ale 20% preferuje jakąś opcję majsterkowania.
Badania te skłoniły Lenovo do rozważenia opcji naprawy, które mogłyby przynieść dodatkowe korzyści konsumentom, którzy chcą być nieco bardziej zaangażowani w naprawy i modyfikacje.
Projekt Aurora, choć wciąż w fazie koncepcyjnej, jest ekscytującym prototypem, który miejmy nadzieję spełni marzenia o samodzielnym majsterkowaniu dzięki łatwym do ulepszenia i wymiennym komponentom. Laptopy produkowane pod szyldem Aurora będą na początek modelami ThinkPad, ale prawdopodobnie zobaczymy, że Lenovo w końcu rozszerzy swoją działalność na inne marki laptopów.
Jak to pomoże zmniejszyć ilość e-odpadów?
Świadome ekologicznie projektowanie w przestrzeni sprzętu technologicznego będzie istotnym czynnikiem pomagającym nam rozwiązać zbliżający się problem e-odpadów.
E-odpady osiągnęły w ostatnich latach punkt krytyczny, a miliony niechcianych produktów technologicznych są wyrzucane każdego dnia – albo z powodu naturalnego zakończenia życia urządzenia, albo z powodu zwykłego, marnotrawnego projektowania i wyborów stylu życia. Według danych The World Counts, co sekundę wyrzucamy równowartość 800 laptopów.
Projekt Lenovo Aurora może zainspirować więcej firm z różnych branż do przejęcia odpowiedzialności i ograniczenia nawyku corocznych aktualizacji sprzętu, które wymagają wyrzucenia starego urządzenia na rzecz nowego, zwłaszcza w przypadku laptopów i telefonów. Jeśli jesteś w stanie kupić dobrego laptopa, a następnie modyfikować go i ulepszać w miarę wypuszczania nowych części, będziesz w stanie zatrzymać go na znacznie dłużej.
Laptopy Acer Vero i Framework oferują już podobny rodzaj modyfikacji DIY, ale jak dotąd nie odniosły one powszechnego sukcesu – prawdopodobnie z powodu wysokich cen detalicznych.
Podczas gdy zrównoważona technologia jest obecnie bardzo potrzebna, jeśli przyjazne dla środowiska urządzenia będą nadal kosztować więcej niż mniej zrównoważone opcje, jest mało prawdopodobne, abyśmy zobaczyli jakąkolwiek znaczącą zmianę. Jest to największa przeszkoda, z jaką może zmierzyć się Lenovo: stworzenie nie tylko ekologicznego laptopa, ale także przystępnego cenowo.