Laptopy z procesorami ARM, w 2023 roku mają stanowić prawie 14% rynku
Architektura Arm kontynuuje wyraźne postępy na rynku laptopów i według raportu DigiTimes w 2023 roku będzie miała 13,9% udziału w rynku laptopów. Może nie brzmi to zbyt imponująco, ale takie osiągnięcie oznacza prawie 10-krotny wzrost w stosunku do roku 2020, kiedy to laptopy z procesorami Arm stanowiły zaledwie 1,4% udziału w rynku.
Raport DigiTimes zidentyfikował również drugi postpandemiczny trend w branży laptopów, co nie jest zbyt zaskakujące, biorąc pod uwagę pierwszy — Intel cierpi z powodu słabnącej dominacji na rynku laptopów.
Sytuacja mogłaby być lepsza dla laptopów opartych na architekturze Arm, ale cały rynek laptopów jest obecnie hamowany przez szereg czynników makroekonomicznych: ogólne załamanie rynku IT i postpandemiczny spadek sprzedaży, a także obciążenie dochodu konsumentów z powodu recesji i inflacji.
DigiTimes podaje, że rynek laptopów zanotował w 2022 roku spadek o 22,8% w ujęciu rocznym, przy 190 milionach wysłanych sztuk — ale spodziewa się względnej stabilności w 2023 roku, przy jednocyfrowych wahaniach wysyłek. Raport dodaje, że konsensus branżowy wskazuje na punkt równowagi, w którym dostawy laptopów ustabilizują się na poziomie około 200 milionów sztuk rocznie.
Firma Apple weszła na rynek laptopów z procesorami Arm pod koniec 2020 r., wprowadzając MacBooki z procesorami Apple Silicon, które charakteryzują się doskonałą wydajnością i długim czasem pracy na baterii. Oprócz laptopów Apple’a opartych na architekturze Arm, Qualcomm ulepszył swoje procesory Snapdragon PC z systemem Windows-on-Arm, które również zyskały popularność. Raport DigiTimes wspomina również, że Chromebooki oparte na architekturze Arm zyskują na popularności — ale w mniejszym stopniu.
W międzyczasie dominujący udział Intela w rynku zaczyna się chwiać w obliczu wyzwań z kilku kierunków. Według raportu DigiTimes, udział Intela w rynku laptopów osiągnął szczyt w 2016 roku na poziomie 82,2% (w tym samym roku AMD miało 17,8% rynku). Jednak według najnowszych danych z drugiego kwartału 2022 roku, Intel posiada obecnie zaledwie 63,5% rynku, podczas gdy AMD umocniło swoją pozycję z 36,4%.
Mimo to prawdopodobnie nie dojdzie do znaczących zmian w udziałach w rynku procesorów do laptopów aż do 2024 roku, kiedy to mają zadebiutować układy Nuvia firmy Qualcomm — zapewniając kolejny impuls dla architektury Arm.