Usługi Lenovo Financial Services (LFS) – Czym różnią sie od zwykłego leasingu i jakie są ich największe atuty, rozmawiamy z Łukaszem Gewaldem z Lenovo Financial Services.

Na dźwięk samego słowa “Lenovo” większośc z nas ma przed oczami laptopy, desktopy, stacje robocze – w skrócie: komputery. Jednak, jako lider rynku i firma silnie związana z obszarem B2B, Lenovo posiada także wiele usług, z których poważną część stanowią te skupione w ramach Lenovo Financial Services (LFS). O usługach LFS, odróżnieniu ich od zwykłego leasingu, rozmawiamy z Łukaszem Gewaldem, Sales Managerem w Lenovo Financial Services.

 

Zacznijmy od rzeczy zupełnie podstawowej: czym zajmuje się Lenovo Financial Services? Jakie usługi obejmuje ta działalność?

Technologia teraz jest sercem operacji przedsiębiorstwa bardziej niż kiedykolwiek. Umożliwia innowacyjność i jest trampoliną do postępu. Napędza rozwój produktów oraz doświadczenie Klientów.

Jednak ze względu na wysokie koszty, wymogi bezpieczeństwa i regularne aktualizacje oprogramowania, cykle życia IT ulegają skróceniu, co sprawia, że finansowanie inwestycji IT jest stałym problemem dla firm. To oznacza, że w dzisiejszych czasach nabycie nowej technologii nie jest już prostą decyzją „kup lub wynajmij”. Leasing przekształcił się w narzędzie taktyczne dla doświadczonych dyrektorów IT do bardziej efektywnego zarządzania sprzętem technologicznym.

W Lenovo Financial Services oferujemy kompleksowe rozwiązanie do zarządzania całym cyklem życia IT, od zakupu do utylizacji, pomagając firmom uzyskać dostęp do pionierskich produktów IT i zarządzać flotą IT w sposób sprawny, bezpieczny i zrównoważony.

 

Jakie firmy najczęsciej wybierają model usług, które proponuje Lenovo Financial Services?

W tym obszarze widzimy dużą zmianę. Przed pandemią znaczna część tego sprzętu ostatecznie do nas wracała. Teraz jest inaczej, bo wielu klientów decyduje się na przedłużenie okresu leasingowania. To efekt zerwanych łańcuchów dostaw i wydłużonego czasu oczekiwania na nowe maszyny. Dziś bardziej patrzy się na cashflow w firmach, więc widzimy zwiększone zainteresowanie przedłużeniem leasingowania. Kapitał, który normalnie zostałby wykorzystany do wykupu, może “pracować na siebie” gdzieś indziej.

 

Jakie przedsiębiorstwa w Polsce najchętniej korzystają z Lenovo Financial Services?

Liderzy biznesu rozumieją znaczenie technologii. Niezależnie od ich modelu biznesowego i wielkości, technologia to ogromna i ciągła decyzja inwestycyjna dla wszystkich przedsiębiorstw. Jednakże zmieniające się trendy i ciągłe wprowadzanie nowości, innowacyjnego oprogramowania i sprzętu mocno to komplikuje. Przestarzały sprzęt zmusza organizacje do ciągłej modernizacji i wymiany IT.

Niezależnie od tego, czy organizacja inwestuje w nowe oprogramowanie, laptopy, serwery czy smartfony, zapotrzebowanie na najnowszą wersję lub model jest zawsze wysokie. Ponadto większość firm korzysta z nowoczesnych technologii, ponieważ daje im przewagę nad konkurencją. Coraz ważniejsza staje się również satysfakcji pracowników, szczególnie dla osób rozpoczynających karierę zawodową.

Historycznie rzecz biorąc, głównie duże przedsiębiorstwa skupiały się na strategii IT, napędzanej wzrostem świadomości korporacyjnej na temat cyklu życia sprzętu. Jednak coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że zakup IT nie jest skutecznym sposobem uzyskania dostępu do potrzebnej im technologii w szybko zmieniającej się cyfrowym świecie. W rezultacie decydenci IT nieustannie rozważają alternatywne modele zakupów oparte na zasadach użytkowania i dostępu.

W rzeczywistości, według IDC, 51% europejskich przedsiębiorstw planuje wydać ponad 30% swojego budżetu na infrastrukturę IT ciągu najbliższych 12 miesięcy w modelu leasingu. Co więcej umiejętność zarządzania cyklem życia obniża ich koszt, wraz z kosztem leasingu, jest tańsze o 24% niż posiadanie sprzętu na własność. Jednocześnie firmy wspierają bardziej sprawny, zrównoważone i bezpieczne zarządzanie infrastrukturą IT.

Dlatego w przypadku firm o agresywnych celach rozwoju w konkurencyjnym środowisku lub wymagających bardziej elastycznych struktur z prostym, przewidywalnym okresowym kosztem, szukaj rozwiązań cyklu życia, takich jak oferowane przez Lenovo Financial Services.

 

Łukasz Gewald, Sales Manager w Lenovo Financial Services

 

Ten model, który oferujecie pozwala też łatwiej zachować firmową flotę klientów w stanie względnej nowości?

Sprzęt i oprogramowanie IT wymagają strategicznej odnowy technologicznej. Błędem jest sądzić, że te aktywa przetrwają dziesięciolecia, zwłaszcza dziś, gdy technologia szybko się rozwija. Nowe rozwiązania pozwalają na znaczną poprawę wydajności organizacyjnej, wydajności pracowników i dobrego samopoczucia.

Średni cykl życia sprzętu IT to 3 do 4 lat. Jednak okres ten może się różnić w zależności od kilku czynników. Obejmują one planowane starzenie się, wzorce użytkowania i inne czynniki środowiskowe. Starzejące się IT może prowadzić do krytycznych problemów, takich jak przerwy w świadczeniu usług spowodowane niezgodnością sprzętu z nowymi aplikacjami o znaczeniu krytycznym dla firmy.

Ponadto, według badań IDC, opóźnianie aktualizacji infrastruktury IT może prowadzić do 37% większej szansy na naruszenie bezpieczeństwa danych lub 25% większej szansy na ukaranie grzywną z powodu naruszenie obowiązujących przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych. Dzieje się tak dlatego, że w wielu przypadkach sprzęt nie posiada koniecznych ulepszeń i jest bardziej skomplikowany w zarządzaniu i utrzymaniu.

W przypadku zarządzania cyklem życia technologii z Lenovo Financial Services, zakupy IT zwykle odbywają się co trzy lata, co jest powszechnie uważane za optymalny okres użytkowania urządzeń IT. Pod koniec tego okresu urządzenia są odświeżane modelami, które odpowiadają zmieniającym się potrzebom.  Proces ten można idealnie dopasować do potrzeb klienta, optymalizując model zakupów, strukturę płatności i zapewniając ograniczenie płacenia za zbędny sprzęt IT lub jego nie potrzebną nadwyżkę.

Nasza usługa zapewnia dostęp do najnowszych technologii w razie potrzeby, bez kosztownych nakładów wstępnych i przy bardziej elastycznym podejściu.

 

Jakie najważniejsze benefity z Lenovo Financial Services płyną do partnerów Lenovo w Polsce?

Lenovo Financial Services dostarcza rozwiązania inwestycyjne IT dla partnerów Lenovo oraz ich klientów, które obejmują cały cykl życia IT — od planowania i zakupu technologii po jej wycofanie i wymianę — co pomaga zwiększyć elastyczność biznesową. Nasze szerokie portfolio rozwiązań umożliwia dostarczanie rozwiązań informatycznych, które pomagają klientom w przeprowadzaniu transformacji biznesowej w bezpieczny, sprawny i zrównoważony sposób.

Pomagamy im lepiej zaplanować strategię inwestycji w IT, aby osiągnąć cele informatyczne i biznesowe jednocześnie zwiększając ich wartość, wzmacniając relacje i tworząc nowe możliwości biznesowe. Ponadto upraszczamy proces łączenia sprzętu i oprogramowania w ramach jednej płatności, ułatwiając klientom zarządzanie budżetem IT.

Oferujemy również rozwiązania w zakresie odświeżania technologii i zarządzania urządzeniami, co daje możliwość zwiększenia wartości, w tym restrukturyzacji średnioterminowej i końcowej oraz możliwości aktualizacji w razie potrzeby.

W świecie, gdzie inflacja odgrywa aktualnie główną rolę, marże są niskie, klienci twardo negocjują oczekując najwyższego możliwego zwrotu z inwestycji i wolą płacić w ostatniej chwili. Sprzedaż rozwiązań z finansowaniem pomaga klientom kupować, a partnerom Lenovo sprzedawać.

 

Przejdźmy do jeszcze jednej rzeczy, którą się zajmujecie. Chodzi o recykling urządzeń. Jak to wygląda w praktyce?

Infrastruktura IT może stanowić istotną część wpływu organizacji na środowisko. Według raportu theshiftproject.org technologie cyfrowe odpowiadają za 3,7% globalnej emisji gazów cieplarnianych, która według przewidywań podwoi się do 2025 r. Ponadto IT w biznesie ma znaczący udział, a wraz z rozwojem pracy hybrydowej wpływ tylko rośnie.

Oprócz pilnego wyzwania, jakim jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, informatyka przyczynia się również do wytwarzania e-odpadów. W rzeczywistości, według The Global E-waste Monitor 2020, w 2019 roku tylko 17,4% e-odpadów zostało prawidłowo poddanych recyklingowi, co oznacza, że ​​większość e-odpadów trafiła na wysypiska, uwalniając szkodliwe toksyny do ziemi i atmosfery. W rezultacie oczekuje się, że do 2030 r. e-odpady osiągną aż 74 miliony ton metrycznych. Biorąc pod uwagę ten nowy scenariusz, ważna jest ocena, w jaki sposób inwestycje IT i strategie utylizacji mogą wpływać na cele środowiskowe, społeczne i związane z zarządzaniem (ESG).

Kluczem do zrównoważonego inwestowania w technologię jest zastąpienie liniowego podejścia polegającego na nabywaniu, użytkowaniu i usuwaniu na obiegowe podejście do zarządzania cyklem życia IT, które maksymalizuje wartość zasobów i ogranicza e-marnotrawstwo. Dlatego cały sprzęt wydzierżawiony przez Lenovo Financial Services jest odpowiednio utylizowany po zakończeniu jego eksploatacji. Najpierw próbujemy odsprzedać go na rynku wtórnym. Wszystko, czego nie można odsprzedać, podlega recyklingowi.

Leasing technologiczny opiera się na kompleksowym zarządzaniu cyklem życia aktywów, co jest nie tylko korzystne dla środowiska, ale także ma sens ekonomiczny z perspektywy biznesowej (TCO, bezpieczeństwa danych itp.). W rzeczywistości, według badań IDC, modele leasingowe umożliwiają firmom spełnienie 6 celów zrównoważonego rozwoju ONZ.

Leasing prowadzi firmy do rozważenia okresu użytkowania aktywów. W przeciwieństwie do tego, rozwiązania zakupów gotówkowych mają tendencję do przedkładania amortyzacji nad wydajność, pozostawiając firmie starzejącą się infrastrukturę o niższej wydajności i efektywności energetycznej, co sprawia, że ​​przestrzeganie zasad ESG jest trudniejsze.

 

IT RESELLER nr. 347/2022 „Jeszcze wiele możemy zrobić dla rozwoju cyfryzacji, szczególnie w regionie CEE” – podkreśla Chris Papaphotis z firmy Microsoft.