Lenovo podczas ISC 2017 poinformowało o wdrożeniu największego na świecie superkomputera „MareNostrum 4”.
Lenovo dostarczyło i wdrożyło największy na świecie superkomputer MareNostrum 4 do Centrum Superkomputerów w Barcelonie. Podczas International Supercomputing Conference (ISC2017) firma Lenovo (HKSE: 992) (ADR: LNVGY) poinformowała o dostarczeniu i wdrożeniu największego na świecie superkomputera opartego na procesorach Intel nowej generacji w Centrum Superkomputerowym w Barcelonie (BSC). Superkomputer działający z szybkością 11,1 petaflops nosi nazwę MareNostrum 4 i będzie działać w „najpiękniejszym na świecie centrum danych” w Chapel Torre Girona na Politechnice Katalońskiej w Barcelonie w Hiszpanii. Umożliwi on prowadzenie zróżnicowanych badań naukowych — od badań ludzkiego genomu po bioinformatykę, biomechanikę, prognozowanie pogody czy analizę składu atmosfery. Nowy system, który będzie z czasem się rozrastać, zajmuje 13. pozycję na najnowszej, opublikowanej dziś liście TOP500 (top500.org).
„Szybkie dostarczenie, instalacja i optymalizacja systemu MareNostrum 4 w BSC świadczy o wszechstronnych kompetencjach Lenovo w zakresie wysokowydajnych systemów komputerowych” — powiedział Kirk Skaugen, prezes Lenovo Data Center Group. „Już od 25 lat produkujemy serwery x86 i zajmujemy pierwsze miejsce pod względem ich niezawodności oraz zadowolenia klientów. Chcemy, by firma Lenovo stała się największym na świecie producentem superkomputerów, który pomaga w pokonywaniu największych wyzwań dla ludzkości dzięki szybkiemu rozwojowi technologii i innowacyjności”.
System obejmuje ponad 3400 węzłów serwerów nowej generacji Lenovo wyposażonych w skalowalne procesory Intel® Xeon®. Łączy je ponad 60 kilometrów okablowania sieciowego 100 Gb/s Intel Omni-Path. Jest to trzeci wiodący system HPC zainstalowany przez Lenovo w placówce Partnerstwa na rzecz Zaawansowanych Systemów Komputerowych w Europie (PRACE), w związku z czym Lenovo jest największym dostawcą przodujących systemów HPC dla tej wpływowej społeczności naukowej i ma ugruntowaną reputację najszybciej rozwijającej się firmy superkomputerowej w Europie.
„Realizacja systemu o takich rozmiarach i złożoności wymaga nadzwyczajnego poziomu integracji oraz umiejętności — od laboratorium przez fabrykę po zespoły wdrożeniowe na miejscu” — powiedział Madhu Matta, wiceprezes i dyrektor generalny ds. wysokowydajnych systemów obliczeniowych i sztucznej inteligencji w Lenovo. „Wymaga też koncentracji na całościowych doświadczeniach użytkowników, co może zapewnić niewiele firm”.
Sprawdzony globalny lider w dziedzinie HPC
Od swojego debiutu na liście TOP500 w roku 2014 firma Lenovo stała się najszybciej rozwijającym się dostawcą systemów Top500 na świecie. Lenovo zajmuje 2. miejsce pod względem łącznej liczby pozycji na liście TOP500 (92). Lenovo zajmuje 1. miejsce w dziedzinie superkomputerów w Chinach — największym i najszybciej rozwijającym się regionie pod względem liczby superkomputerów — ma on o 50% więcej komputerów na liście niż następny konkurent.
Chcąc oferować klientom dostęp do najnowszych technologii, Lenovo modernizuje także swoje Globalne Centrum Innowacyjności HPC w Stuttgarcie przy użyciu 6000 rdzeni skalowalnych procesorów Intel Xeon nowej generacji oraz najnowszych procesorów GPU NVIDIA połączonych wysokowydajną siecią produktów firm Mellanox i Intel. Centrum Innowacyjności HPC zostało otwarte w maju 2015 r. w celu współpracy z klientami i zapewnienia im dostępu do najnowszych technologii, w tym takich samych systemów, jakie działają w ramach superkomputera BSC MareNostrum 4, zanim trafią do masowej sprzedaży. Pełna modernizacja systemu ma się zakończyć w sierpniu 2017 roku.
Przykładem współpracy branżowej prowadzonej przez Globalne Centrum Innowacyjności HPC jest ośrodek badawczy Birmingham Environment for Academic Research (BEAR) na Uniwersytecie w Birmingham. BEAR to zbiór zasobów IT przekazanych bezpłatnie społeczności uniwersyteckiej oraz zespół wykwalifikowanych naukowców z zewnętrz, którzy mogą szybciej prowadzić tu badania z różnych dyscyplin, m.in. medyczne, językoznawcze czy nad sekwencjonowaniem genomu.
„Sekwencjonowanie genomu może szybko dostarczyć informacji na temat skali i wzorców rozprzestrzeniania się poważnych epidemii. Kiedy w Ameryce Północnej i Południowej pojawił się wirus zika, udało nam się szybko zareagować z wykorzystaniem przenośnych urządzeń do sekwencjonowania na miejscu. Dzięki temu pozyskaliśmy dane sekwencyjne w ciągu kilku dni” — powiedział profesor Nick Loman, profesor genomiki mikrobiologicznej i bioinformatyki na Uniwersytecie w Birmingham. „Porównawcza analiza sekwencji genomu wymaga znacznej mocy obliczeniowej i pamięci masowej. Nowy system oferuje szybkie obliczenia na żądanie, które skracają czas analizy. Możemy błyskawicznie uzyskiwać dostęp do setek procesorów, tysięcy gigabajtów pamięci RAM i dziesiątków terabajtów pamięci masowej. W ten sposób możemy nadążyć za szybkim tempem generowania danych oraz błyskawicznie publikować nowe wnioski w społeczności naukowej oraz służby zdrowia, aby wspierać zwalczanie epidemii”.
Dostępność
Centrum Innowacyjności HPC Lenovo jest dostępne dla wszystkich klientów. Więcej informacji można uzyskać, kontaktując się z przedstawicielem handlowym lub partnerem firmy Lenovo.
Materiały dodatkowe
Więcej informacji na temat superkomputer MareNostrum 4 oraz współpracy Lenovo z Centrum Superkomputerowym w Barcelonie (BSC) można uzyskać klikając tutaj.