Lenovo podsumowało rok finansowy. Tak dobrze jeszcze nie było! Powyżej 70 miliardów USD przychodu i 2 miliardów USD zysku netto.
Miniony rok finansowy dla wielu firm w branży był mocny. Wysoki popyt, ograniczona z wielu względów globalna podaż, w efekcie wysokie ceny produktu – warunki idealne by zarabiać. Tyle tylko, że nie każdy, w przeciwieństwie do Lenovo, zaliczył najlepszy rok finansowy w swojej historii.
Grupa Lenovo ogłosiła rekordowe wyniki – najlepsze w długiej historii firmy. Rekordy osiągnięto pod względem zysku i przychodów. Lenovo ma powody do zadowolenia, bo firmie udało się przekroczyć barierę 70 mld USD przychodów (71 mld, o 10 mld więcej niż rok wcześniej). Roczny zysk netto osiągnął poziom 2 miliardów USD, co oznacza wzrost o 72% rok do roku. Co więcej, nie jest tak, że jedna część Grupy Lenovo ciągnie pozostałe – wręcz przeciwnie – wszystkie główne grupy biznesowe były rentowne przez cały rok podatkowy – z silnym tempem wzrostu w branży mobilnej, infrastruktury oraz rozwiązań i usług.
Firma prognozuje, że wysoki wzrost będzie utrzymującym się trendem. Jako przyczynę wskazuje postępującą cyfryzację przedsiębiorstw oraz upowszechnianie się hybrydowego modelu pracy – co oczywiście będzie nadal napędzać silny popyt nie tylko na inteligentne urządzenia i infrastrukturę centrów danych, ale także na rozwiązania zaprojektowane do pracy w scenariuszach takich jak inteligentna współpraca, inteligentny dom i inteligentne biuro.
Lenovo w dalszym ciągu wzmacniało swoją konkurencyjność, aby zapewnić zrównoważony, rentowny wzrost. Firma poczyniła znaczne postępy w kierunku podwojenia inwestycji w badania i rozwój w ciągu trzech lat od roku podatkowego 2021/2022, co oznacza wzrost o 43% rok do roku do 2 miliardów USD. Lenovo zapowiada także, że będzie nadal realizować swoje cele i zobowiązania ESG. Firma jest przekonana, że wykorzystując swoją strategię, konkurując z przewagą konkurencyjną w postaci globalno-lokalnego modelu oraz odpowiednią równowagą między innowacyjnością a wydajnością, może przezwyciężyć wszelkie wyzwania, aby wykorzystać szanse.
Rada Dyrektorów Lenovo zadeklarowała ostateczną dywidendę w wysokości 3,8 centów amerykańskich lub 30,0 centów HK na akcję w roku podatkowym zakończonym 31 marca 2022 roku.
„Chociaż ubiegły rok był dla świata trudny, dzięki przyspieszonej globalnej cyfrowej i inteligentnej transformacji firma Lenovo osiągnęła rekordowy rok zysków i przychodów” — powiedział Yuanqing Yang, prezes i dyrektor generalny Lenovo. „Wszystkie nasze główne biznesy są teraz rentowne przez cały rok, a nasze nowe silniki wzrostu – SSG, ISG i Mobile – wykazują dużą dynamikę. Uchwycimy to okno możliwości, podwoimy nasze inwestycje w badania i rozwój, będziemy napędzać transformację opartą na usługach, zrealizujemy nasze cele ESG oraz pozostaniemy elastyczni i odporni, aby przenieść całą firmę na nowe wyżyny”. – powiedział Yuanqing Yang, Prezes i dyrektor generalny Lenovo.
Lenovo wskazuje przy tym na to, że rynek usług IT, już teraz wart biliony dolarów, wciąż się rozwija. W przypadku hybrydowego modelu pracy oczekuje się, że do 2025 r. popyt na cyfrowe usługi w miejscu pracy osiągnie 93 miliardy USD. Podobnie badania pokazują, że ponad 90% dyrektorów ds. informatyki jest gotowych rozważyć przyjęcie oferty jako usługi. Ów model usługowy jest silny także w Lenovo. Solutions and Services Group (SSG) w Lenovo notowało wysoką rentowność i wysoki wzrost, osiągając rekordowe przychody w wysokości 5,4 mld USD, co oznacza wzrost o prawie 30% rok do roku. Marża operacyjna wyniosła 22%. We wszystkich segmentach odnotowano silny dwucyfrowy wzrost, w szczególności w przypadku usług zarządzanych, w przypadku których przychody wzrosły o ponad 60% rok do roku, przy silnym wzroście wynikającym z działalności TruScale as-a-service. W przypadku usług projektowych i rozwiązań przychody wzrosły o 28% rok do roku, ponieważ rozwiązania pionowe wzrosły ponad dwukrotnie w porównaniu z poprzednim rokiem.
Infrastructure Solutions Group (ISG) osiągnęło natomiast wzrost rok do roku na poziomie 13% – notując zysk 7 mld USD w ciągu całego roku. ISG korzystało z modernizacji infrastruktury ICT, gdzie sam rynek centrów danych ma osiągnąć 183 miliardy USD do 2025 roku, infrastruktura Edge ma przekroczyć 41 miliardów USD, a rynek chmury hybrydowej przekroczy 120 miliardów USD. Ponieważ do 2025 r. liczba tworzenia danych ma się podwoić, możliwości przetwarzania i przechowywania danych będą nadal rosły. ISG w dalszym ciągu rozwijało premium na rynku, rozszerzając swoje możliwości pełnego stosu, które obejmują zarówno segmenty dostawców usług w chmurze (CSP), jak i przedsiębiorstwa/małe i średnie firmy (SMB).
Intelligent Devices Group (IDG) po raz pierwszy odnotowało przychody, które przekroczyły 60 miliardów USD, co oznacza wzrost o 18% rok do roku, a rentowność poprawiła się o prawie 1 miliard USD rok do roku. Komputery PC utrzymały pozycję numer 1, ponieważ wszystkie segmenty premium przyniosły wzrost przychodów o ponad 30% rok do roku. Przychody ze smartfonów przerosły rynek o 30 punktów, jednocześnie podwajając zysk operacyjny do ponad 360 mln USD, co jest rekordem od czasu przejęcia Motorola Mobility. Ekspansja poza komputery PC trwa nadal i obecnie ponad 18% przychodów IDG pochodzi z innych inteligentnych urządzeń, wbudowanych systemów obliczeniowych/IoT oraz rozwiązań opartych na scenariuszach.
Rynek inteligentnych urządzeń nadal korzysta z nowej normy pracy hybrydowej. Podczas gdy popyt na komputery osobiste może spowolnić w krótkim okresie, popyt komercyjny pozostaje silny. Przewiduje się, że dostawy punktów końcowych IoT wyniosą 2,3 miliarda USD w 2025 roku, a rynek inteligentnej współpracy ma przekroczyć 80 miliardów USD do 2025 roku.