Lenovo Tech World’23: Sztuczna inteligencja jest dla wszystkich! Lenovo zamierza zainwestować miliard dolarów w rozwój AI
Tegoroczna, 9 już edycja konferencji Lenovo Tech World została poświęcona sztucznej inteligencji, która według organizatorów ma być w pełni demokratyczna i dostępna dla każdego na świecie. Aby urzeczywistnić swoją wizję, w ciągu najbliższych 3 lat Lenovo zamierza zainwestować miliard dolarów w rozwijanie sztucznej inteligencji, a także ściśle współpracować z partnerami, w tym m.in. Intelem, AMD, Microsoftem, Nvidią oraz Qualcommem.
Wydarzenie rozpoczęło przedstawienie przez prezesa Lenovo koncepcji „AI for All”, którą po polsku można przełożyć jako „AI jest dla wszystkich”. Firma prowadzona przez Yuanqinga Yanga zamierza dostarczyć narzędzia, które umożliwią korzystanie w sposób bezpieczny z najnowszych osiągnięć w zakresie AI firmom, instytucjom i indywidualnym osobom, niezależnie od wielkości organizacji.
Cieszę się, że mogę podzielić się naszą innowacyjną wizją dostarczania sztucznej inteligencji dla wszystkich – osób prywatnych i przedsiębiorstw – na całym świecie. Umożliwia to nasza strategia „od kieszeni do chmury” ze spersonalizowaną, dostosowaną do potrzeb wiedzą o osobach prywatnych i przedsiębiorstwach, przy jednoczesnym poszanowaniu prywatności i zapewnieniu bezpieczeństwa danych. To wydarzenie jest jednocześnie celebracją współpracy z kluczowymi liderami ery AI. Wspólnie uwalniamy moc sztucznej inteligencji, aby pomóc budować inteligentniejszy, bardziej zintegrowany i zrównoważony świat. – podkreślił Yuanqing Yang, Prezes i Dyrektor Generalny Lenovo.
Podczas ceremonii otwarcia nie mogło zabraknąć wystąpień prezesów największych firm technologicznych, które mają istotny wpływ na rozwój nowych rozwiązań. Obok CEO Lenovo, Yuanqinga Yanga, pojawili się Jensen Huang z Nvidii, Dr. Lisa Su z AMD, Satya Nadela z Microsoftu, Cristiano Amon z Qualcommu i Pat Gelsinger z Intela. Trzej ostatni prezesi byli obecni wirtualnie, za pośrednictwem łącza internetowego.
AI w modelu hybrydowym
Lenovo wspólnie ze wspomnianymi wcześniej partnerami aktualnie pracuje nad stworzeniem nowej infrastruktury, która będzie bardzo wydajna, aby udźwignąć zapotrzebowanie na rozwiązania AI, a jednocześnie zapewni skalowalność i energooszczędność. Hybrydowa AI ma umożliwić wykorzystanie mocy obliczeniowych przede wszystkim na brzegu sieci, aby dane były przetwarzane w czasie rzeczywistym i bez zbędnych opóźnień. Tu kluczowa będzie szczególnie współpraca pomiędzy Lenovo a Nvidią, zarówno we wdrażaniu rozwiązań takich jak modularna architektura serwerowa MGX, czy platforma Omniverse.
Cyfrowe bliźnięta dla przedsiębiorstw oraz osób prywatnych
Aby pobudzić naszą wyobraźnię, Lenovo zademonstrowało co czeka nas w niedalekiej przyszłości. Kluczową technologią, która w przyszłości będzie miała istotny wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw będzie cyfrowy bliźniak, czyli wirtualny model firmy, jej struktury, procesów biznesowych, a także poszczególnych urządzeń, a nawet pracowników. To pozwoli przeprowadzać symulacje, które zoptymalizują działanie organizacji, a także poprawi efektywność poprzez symulacje, na podstawie których łatwiej będzie podejmować strategiczne decyzje biznesowe. Z kolei osoby indywidualne będą w przyszłości korzystać z analogicznych cyfrowych bliźniąt… siebie samych. Wytrenowana na naszych danych sztuczna inteligencja w łatwiejszy sposób dostroi się do naszych potrzeb i ułatwi codzienne zadania.
Lenovo stawia na bezpieczeństwo
Oczywiście, tego typu rozwiązania, które bazują na wrażliwych danych – niezależnie czy chodzi o osoby prywatne, czy przedsiębiorstwa – powinny być odpowiednio chronione. To właśnie z tego powodu miejsce cyfrowego bliźniaka jest na dobrze chronionych firmowych serwerach i na brzegu sieci, a nie w chmurze obliczeniowej, gdzie kontrola nad danymi siłą rzeczy jest ograniczona.