Lenovo wprowadza ThinkShield Firmware Assurance dla głębokiej ochrony powyżej i poniżej poziomu systemu operacyjnego
LenovoTM ogłosiło wprowadzenie ThinkShield Firmware Assurance jako części swojego portfolio rozwiązań klasy korporacyjnej w zakresie cyberbezpieczeństwa. ThinkShield Firmware Assurance to jedno z niewielu istniejących rozwiązań OEM dla komputerów, które umożliwia głęboką widoczność i ochronę poniżej poziomu systemu operacyjnego. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu widoczności komponentów na poziomie architektury o zerowym zaufaniu (Zero Trust Architecture, ZTA) w celu generowania dokładniejszych i praktycznych informacji na temat zarządzania ryzykiem.
Zero Trust Architecture (ZTA) w wyraźny sposób identyfikuje użytkowników i urządzenia, umożliwia przyznawanie odpowiedniego poziomu dostępu, dzięki czemu firma może działać z mniejszym ryzykiem i minimalnymi zakłóceniami. ZTA stanowi istotną strategię minimalizacji ryzyka w przypadku problemów organizacji zmagających się z wdrożeniem rozwiązań o zerowym zaufaniu.
Widoczność i ochrona
Firma analityczno-badawcza Gartner przewiduje, że do 2026 roku zaledwie 10% dużych przedsiębiorstw będzie miało wdrożony dojrzały i mierzalny program Zero-Trust. W 2023 roku był to mniej niż 1% firm. Ze względu na brak widoczności komponentów urządzeń, który może stać się jeszcze większym problemem w hybrydowych środowiskach pracy, organizacje często mają trudności z określeniem poziomu ryzyka związanego z ich sprzętem i oprogramowaniem sprzętowym. Rozwiązanie ThinkShield Firmware Assurance zapewnia komputerom korporacyjnym i sieciom, które obsługuje, większe bezpieczeństwo i pomaga osiągnąć cele z zakresu ZTA.
ThinkShield Firmware Assurance zapewnia zarządzanie krytycznymi komponentami dzięki szczegółowym pomiarom atestacyjnym, które można analizować i oceniać pod kątem ryzyka – dzięki temu każde urządzenie ma przypisany poziom zaufania. W odróżnieniu od opartych na oprogramowaniu innych firm rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa punktów końcowych ThinkShield Firmware Assurance wykorzystuje specjalny wbudowany kontroler, który dokonuje atestacji krytycznych komponentów i konfiguracji podczas uruchamiania, aby zapewnić platformę opartą na koncepcji root of trust.
ThinkShield Firmware Assurance można szybko wdrożyć, dzięki czemu zespoły IT mogą uzyskać lepszy ogląd swoich flot komputerów i sieci w ciągu kilku godzin – zamiast dni lub tygodni. Dzięki temu nowemu rozwiązaniu w zakresie bezpieczeństwa organizacje mogą uniemożliwić instalację oprogramowania i komponentów oprogramowania sprzętowego, chyba że są one opatrzone uznanymi i zatwierdzonymi certyfikatami. Ponadto można zapobiec nieautoryzowanym zmianom w systemie BIOS, a jednocześnie zapewnić automatyczne przywracanie systemu.
„Ciągłe innowacje Lenovo w sektorze komputerów są odpowiedzią na zobowiązanie do zapewnienia wszystkim inteligentniejszej technologii opartej na sztucznej inteligencji poprzez ochronę zasobów IT i danych. Cyberbezpieczeństwo jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na to, w jakich obszarach i w jaki sposób sztuczna inteligencja jest wdrażana. Jest kluczowym czynnikiem, dla którego skupiliśmy się na łańcuchu dostaw, bezpieczeństwie poniżej i powyżej poziomu systemu operacyjnego” – wyjaśnia Nima Baiati, dyrektor wykonawczy i dyrektor generalny ds. komercyjnych rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa w Lenovo. „ThinkShield Firmware Assurance to unikalne rozwiązanie zaprojektowane, aby pomóc klientom lepiej zarządzać ryzykiem i ograniczać je z większym rozeznaniem oraz pewnością”.