Liczne firmy zamierzają wydać duże pieniądze, aby podnieść swoje cyberzabezpieczenia.

Jak wynika z nowych badań, liderzy IT obawiają się o bezpieczeństwo, jakim dysponują obecnie w celu ochrony przed cyberatakami, ale są skłonni wydać pieniądze na wzmocnienie ochrony.

W czwartym dorocznym raporcie Veeam Data Protection Trends Report przebadano ponad 4000 liderów IT i osób zaangażowanych we wdrażanie strategii cyberbezpieczeństwa w różnych organizacjach, stwierdzając, że przyjęcie hybrydowego sposobu pracy przyczyniło się do tego uczucia niepokoju.

Zwrócono uwagę na to, jak nowe wyzwania pojawiają się wraz z coraz częstszym przenoszeniem infrastruktury cyfrowej z siedziby firmy, w stronę dostawców usług przechowywania dokumentów w chmurze i hostingu w chmurze, co zmusza je do podniesienia w odpowiedzi budżetów IT.

Ustalając cele na resztę roku, ankieta wykazała, że liderzy IT chcą nadać priorytet wdrożeniom kopii zapasowych, a także upewnić się, że infrastruktura jako usługa (IaaS) i oprogramowanie jako usługa (SaaS) są tak samo bezpieczne, jak zasoby centrum danych.

Jeśli chodzi o same organizacje, zdecydowana większość uznała, że istnieje luka między tym, czego chcą, a tym, co mogą zapewnić ich zespoły IT. Dokładniej, 82% z nich odczuło „lukę w dostępności” między wymaganą a rzeczywistą szybkością odzyskiwania przechowywanych danych. Prawie 80% organizacji skarżyło się również na „lukę w ochronie”, gdzie ilość potencjalnych utraconych danych była zbyt duża w stosunku do częstotliwości, z jaką dane były chronione przez działy IT. Tego typu luki są powodem, dla którego ponad połowa badanych organizacji chce zmienić sposób ochrony na ten rok i stanowią uzasadnienie dla zwiększenia wydatków na ochronę danych, które w przypadku 85% organizacji mają wzrosnąć średnio o 8,3%, czyli znacznie więcej niż w innych obszarach wydatków na IT.

Sądząc po ostatnich latach, taka ochrona jest bardzo potrzebna. Cyberataki, a zwłaszcza oprogramowanie ransomware, były największymi zakłóceniami dla systemów organizacji w każdym roku od 2020 r. Ponad 80% z nich przyznało, że zostało zaatakowanych przynajmniej raz w ciągu ostatniego roku, co stanowi wzrost o 76% w stosunku do poprzedniego raportu Veeam.

Odzyskanie danych było dla nich najważniejsze, ponieważ tylko 55% skradzionych danych udało się uratować. Organizacje podkreśliły „integrację ochrony danych w ramach strategii gotowości cybernetycznej” jako główny cel dla rozwiązań ochronnych.

Następstwem ataków ransomware, oprócz początkowych szkód, jest drenaż zasobów i budżetów zespołów IT, co zmusza je do odkładania aktualizacji cyfrowego krajobrazu organizacji i koncentrowania się na wysiłkach związanych z odzyskiwaniem danych i skutkami takich ataków.