Magazyn „Fortune” uznaję CEO AMD dr Lisę Su za jedną z najpotężniejszych kobiet w światowym biznesie. Patrząc na to jak radzi sobie ostatnio podlegająca jej firma, trudno mieć wątpliwości.

„Fortune” uznało, że szefowa AMD, dr Lisa Su jedną z najpotężniejszych kobiet w biznesie. Su jest nie tylko pierwszą kobietą, która przewodzi tej 50-letniej już firmie, ale także jedyną kobietą przewodzącą w tej chwili dużej firmie zajmującej się półprzewodnikami. 

 

Magazyn „Fortune” zaktualizował swoją listę najbardziej wpływowych kobiet biznesu na świecie. CEO AMD, dr Lisa Su znalazła się na 44 miejscu. Na tej samej liście znalazły się także: szefowa YouTube’a, Susan Wojcicki (miejsce 12), CFO Alphabet/Google Ruth Porat (miejsce 10), Co-CEO Oracle Safra Catz (miejsce 8), Sheryl Sandberg – COO Facebooka (miejsce 6), CEO IBM Ginni Rometty (4 miejsce). Za najbardziej wpływową kobietę światowego biznesu na świecie uznano Marillyn Hewson, pełniąca funkcję CEO Lockhead.

 

Kariera Lisy Su rozpoczęła się w firmach zajmujących się półprzewodnikami, takich jak Texas Instruments, IBM i Freescale. W styczniu 2012 r. została starszym wiceprezesem i dyrektorem generalnym AMD i była odpowiedzialna za nadzorowanie całej globalnej działalności firmy. W dwa lata później odegrała znaczącą rolę w przekonaniu Microsoftu i Sony do przejścia na procesory AMD i procesory graficzne odpowiednio na konsolach Xbox One i PS4.

 

Su została mianowana CEO AMD w październiku 2014 roku. Jej planem przywrócenia AMD na właściwe tory było zainwestowanie w odpowiednie produkty, usprawnienie istniejących linii AMD i przyspieszenie rozwoju nowych technologii. Finansowym zastrzykiem, który umożliwił rozwój był z pewnością, przeprowadzony właśnie przez dr Su ruch w kierunku rynku konsol. Do lutego 2015 r. 40% przychodów AMD pochodziło z konsol i innych produktów wbudowanych. W 2016 roku Lisa Su ogłosiła, że firma pracuje nad nową linią procesorów (która miała stać się docelowo linią mikroprocesorów Zen), a także nad nowymi układami dla niezapowiedzianych konsol nowej generacji. W tym samym roku akcje AMD odnotowały duży wzrost zysków. Nic dziwnego, że magazyn Fortune nazwał pracę Su w AMD „imponującą”.

 

W 2017 roku AMD oficjalnie uruchomiło nową architekturę Zen, a więc procesory konsumenckie Ryzen i układy serwerowe Epyc dla centrów danych. Procesory Ryzen wykazały wysoką wydajność przy niskim koszcie. Po raz pierwszy od niemal dekady AMD nawiązało równą walkę z Intelem.