ManpowerGroup podaje, że zobowiązania ESG wdrożyło do tej pory 17% polskich przedsiębiorstw
Jak pokazuje raport ManpowerGroup pt. „ESG w polskich organizacjach”, 26% polskich przedsiębiorstw nie ma jeszcze formalnej strategii ESG, ale planuje ją stworzyć. Jako kluczowe wyzwania z tym związane zostały wskazane trudność w mierzeniu postępów, a także niewystarczająca wiedza na ten temat.
Obecnie zobowiązania ESG wdrożyło 17% polskich podmiotów, 38% jest w trakcie wdrażania ESG w organizacji, natomiast 36% wstępnie planuje takie działania. Jak wynika z raportu 26% polskich przedsiębiorstw jest na etapie planowania formalnej strategii ESG, a 22% już ją ma przygotowaną.
„Zielona transformacja, działania na rzecz środowiska naturalnego, raportowanie ESG czy wdrażanie strategii na rzecz zrównoważonego rozwoju to trendy rynku pracy, które w ostatnim czasie jeszcze bardziej zyskały na znaczeniu. Wymagają one bowiem dużego nakładu pracy zarówno od pracodawców, jak i elastyczności oraz otwartości na naukę zielonych kompetencji wśród kandydatów oraz pracowników. W związku z dynamicznym rozwojem obszaru ESG powstają zupełnie nowe stanowiska, a firmy stają przed wyzwaniem realizacji założeń oraz zobowiązań. W drugiej jednak strony, wielu pracodawców nadal nie wdrożyło żadnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, a jeśli już to zrobiło, to odpowiedzialność za te kwestie rozprasza na zatrudnione już osoby” – podkreślił, cytowany w notatce, dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce Tomasz Walenczak.
Przedsiębiorstwa, które zadeklarowały wdrożenie działań ESG, zostały zapytane o to, jakie obszary wymagają dalszego rozwoju lub wsparcia zewnętrznego. Jak wynika z odpowiedzi, głównym obszarem wymagającym wzmocnienia są szkolenia i rozwój pracowników oraz implementacja nowych technologii.
Dyrektora ds. marketingu i innowacji w ManpowerGroup Paweł Binkowski wskazał w oświadczeniu towarzyszącym wynikom badania, że raportowanie czy monitorowanie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju często bywa czasochłonne i skomplikowane. W tym punkcie pomóc mogą jednak nowoczesne technologie.
„W szczególności sztuczna inteligencja, zdolna do przetwarzania ogromnych zbiorów danych, umożliwia identyfikowanie wzorców, prognozowanie trendów i ocenę potencjalnych ryzyk. Dodatkowo integracja z innymi narzędziami wspierającymi raportowanie ESG, takimi jak internet rzeczy (IoT), blockchain czy platformami analitycznymi pozwala nie tylko na zbieranie danych z różnych lokalizacji, ale również na skuteczne monitorowanie realizacji wyznaczonych celów” – powiedział Paweł Binkowski.
Co ciekawe z analizy wynika, że 34% firm planuje zwiększać zatrudnienie osób związanych z ESG. Najczęściej napotykane wyzwania w procesie rekrutacji tych specjalistów to duże oczekiwania finansowe kandydatów (42%), duża konkurencyjność wśród ofert na rynku (37%) oraz niedobór odpowiednio wykwalifikowanych osób (31%).