MediaTek opracuje wydajne układy SoC dla komputerów z systemem Windows on Arm

Po zdobyciu pozycji jednego z czołowych dostawców układów scalonych dla niedrogich Chromebooków, MediaTek chce zająć się rynkiem komputerów PC z systemem Windows on Arm. Aby spełnić oczekiwania wydajnościowe użytkowników Windows, MediaTek planuje opracować SoC o zwiększonej wydajności CPU i GPU.

Platforma Kompanio firmy MediaTek dla komputerów z systemem Windows on Arm będzie zawierać „niektóre technologie” zastosowane w wysokiej klasy SoC Dimensity dla smartfonów, jak również 5G, Bluetooth, Wi-Fi, a nawet sterowniki wyświetlacza (DDIC) zaprojektowane specjalnie dla laptopów, ujawniła firma.

Najnowszy SoC firmy Dimensity 9200 dla smartfonów posiada osiem rdzeni CPU ogólnego przeznaczenia oraz 11-klastrowy procesor graficzny ze sprzętową obsługą raytracingu. Sekcja CPU obejmuje jeden rdzeń Arm Cortex-X3 o zwiększonej wydajności pracujący z częstotliwością 3,05 GHz, trzy wysokowydajne rdzenie Cortex-A715 o częstotliwości 2,85 GHz oraz cztery energooszczędne rdzenie Cortex-A510. Ponadto SoC jest kompatybilny z pamięcią LPDDR5X-8533.

Dla porównania, topowy SoC Kompanio 1380 firmy MediaTek, przeznaczony dla Chromebooków z wyższej półki, posiada cztery standardowe wydajne rdzenie Arm Cortex-A78 o częstotliwości 3,0 GHz, cztery standardowe energooszczędne rdzenie Arm Cortex-A55, 5-klastrowy układ graficzny Arm Mali-A57 oraz podsystem pamięci LPDDR4X-2133. Kompanio 1380 jest jednak mniej wydajny niż Dimensity 9200, więc MediaTek chce ulepszyć swoje SoC dla komputerów PC, zanim zajmie się Windowsem na maszynach z Arm.

Nie jest jasne, czy MediaTek planuje wykorzystać zwiększające wydajność rdzenie Arm Cortex-X w swoich SoC dla notebooków, czy też będzie rozwijać swoje niestandardowe rdzenie kompatybilne z Arm, jak Apple. Z jednej strony, jest to całkowicie logiczne, aby MediaTek zbudował niestandardowe rdzenie o wysokiej wydajności, jeśli MediaTek planuje konkurować z SoC Snapdragon następnej generacji firmy Qualcomm, które będą wykorzystywać niestandardowe rdzenie z Nuvia. Z drugiej jednak strony wymaga to znacznie większych inwestycji i wysiłku niż licencjonowanie wysokowydajnych rdzeni.

MediaTek stopniowo przekształca się z twórcy mainstreamowych SoC dla elektroniki użytkowej i telefonów w dostawcę procesorów aplikacyjnych klasy premium dla zaawansowanych smartfonów. W związku z tym logiczne będzie, że MediaTek zacznie rozwijać niestandardowe IP o zwiększonej wydajności we własnym zakresie, aby odróżnić się od swoich rywali (przede wszystkim Qualcomm, Samsung i Unisoc) i zaoferować unikalne możliwości. Na razie jednak nie wiadomo, czy firma ma takie plany.