Meta wprowadza szyfrowanie end-to-end dla wszystkich użytkowników Messengera, ale nie dla wszystkich naraz

W ciągu najbliższych kilku miesięcy Meta będzie stopniowo rozszerzać szyfrowanie end-to-end (E2EE) na wszystkich użytkowników Messengera, aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa na całej platformie.

„Stopniowo” jest tutaj słowem kluczowym, ponieważ Meta stwierdza, że będzie losowo wybierać, które czaty dostaną E2EE, a które nie. Po wybraniu każdy użytkownik w wybranym czacie zostanie powiadomiony, czy ich aplikacja ma teraz tę dodatkową warstwę ochrony. Powodem losowego procesu wyboru jest ułatwienie zarówno użytkownikom, jak i własnej infrastrukturze firmy, tak aby nie przytłoczyć żadnego z nich. Idealnie, rollout przebiegnie bardziej płynnie, jeżeli odbędzie się stopniowo, a nie wszędzie na raz. Dodatkowo Meta będzie testować, czy E2EE będzie w tym okresie domyślnym ustawieniem dla Messengera, czy też nie. Jeśli więc będziecie jednym z tych nielicznych szczęśliwców, którzy zostaną wybrani jako pierwsi, pamiętajcie o zainstalowaniu aktualizacji tak szybko, jak to możliwe, aby mieć optymalne bezpieczeństwo.

Warto zauważyć, że już w 2021 roku Meta powiedziała, że ma plany wydania pełnej wersji E2EE zarówno do Messengera, jak i Instagrama w 2023 roku. Szyfrowanie end-to-end Instagrama jest dostępne w niektórych regionach, ale oficjalne uruchomienie nadal jest przygotowywane. Funkcje E2EE w tym portalu społecznościowym są w fazie testów od sierpnia 2022 roku. Niewiele więcej wiadomo, ale Meta wspomina w tym najnowszym ogłoszeniu, że zapewni aktualizacje „w ciągu 2023 roku”.

Oprócz ekspansji, czaty Messenger z obsługą E2EE otrzymają sześć nowych funkcji, które zwiększają bezpieczeństwo i dostosowywanie; chociaż nie jest to nic, czego nie widzieliśmy wcześniej.

Do dyspozycji użytkownika oddano takie rozwiązania, jak podgląd linków, dzięki czemu wiadomo, dokąd się idzie po wybraniu hiperłącza, oraz możliwość dostosowania statusu aktywnego dla zwiększenia prywatności. Idąc dalej, motywy czatu są teraz dostępne, więc można olać zwykłe białe tło plus niestandardowe reakcje emoji, zdjęcia profilowe dla grup, i powiadomienia Bubble do wyświetlania podczas korzystania z innych aplikacji (choć tylko na Androida).

Wygląda na to, że Meta wypełnia lukę pomiędzy nieszyfrowaną wersją Messengera a tą nową wersją z obsługą E2EE. Być może firma ustawia rzeczy, aby ostatecznie pozbyć się nieszyfrowanej aplikacji jako część długoterminowego planu, ale jest jeszcze zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy tak się stanie.