Meta wypuszcza wczesne wersje swojego modelu AI Llama 3
Meta Platforms wydała w czwartek wczesne wersje swojego najnowszego dużego modelu językowego, Llama 3, oraz generatora obrazów, który aktualizuje obrazy w czasie rzeczywistym, podczas gdy użytkownicy wpisują monity.
Modele te zostaną zintegrowane z wirtualnym asystentem Meta AI, którego firma przedstawia jako najbardziej wyrafinowanego spośród swoich darmowych odpowiedników, powołując się na porównania wydajności w takich dziedzinach jak rozumowanie, kodowanie i kreatywne pisanie z ofertami rywali, w tym Google Alphabet i francuskiego startupu Mistral AI.
Zaktualizowany asystent Meta AI będzie bardziej widoczny w aplikacjach Meta na Facebooku, Instagramie, WhatsApp i Messengerze, a także na nowej samodzielnej stronie internetowej, która pozwoli mu konkurować bardziej bezpośrednio z hitem wspieranym przez Microsoft OpenAI, ChatGPT.
Meta stara się wypchnąć produkty generatywnej sztucznej inteligencji do swoich miliardów użytkowników, aby rzucić wyzwanie wiodącej pozycji OpenAI w tej technologii, co wiąże się z kosztownym remontem infrastruktury obliczeniowej i konsolidacją wcześniej odrębnych zespołów badawczych i produktowych.
Meta wyposażyła Llama 3 w nowe możliwości kodowania komputerowego i tym razem podawała jej obrazy, a także tekst podczas treningu, choć na razie model będzie generował tylko tekst, powiedział w wywiadzie Chris Cox, dyrektor ds. produktu w Meta.
Bardziej zaawansowane rozumowanie, takie jak zdolność do tworzenia dłuższych, wieloetapowych planów, pojawi się w kolejnych wersjach, dodał. Wersje planowane do wydania w nadchodzących miesiącach będą również zdolne do „multimodalności”, co oznacza, że będą mogły generować zarówno tekst, jak i obrazy, podała Meta we wpisach na blogu.
Wraz z aktualizacją asystent Meta AI rozszerza swoją działalność na kilkanaście rynków poza Stanami Zjednoczonymi, w tym Australię, Kanadę, Singapur, Nigerię i Pakistan. Meta „wciąż pracuje nad właściwym sposobem, aby to zrobić w Europie” – powiedziała Cox, gdzie zasady dotyczące prywatności są bardziej rygorystyczne, a nadchodząca ustawa o sztucznej inteligencji ma nałożyć wymagania, takie jak ujawnianie danych szkoleniowych modeli.