Micron i GlobalFoundries współpracują z NSF w zakresie inicjatyw dotyczących siły roboczej w branży półprzewodników

Amerykańska Narodowa Fundacja Nauki (NSF) nawiązała współpracę z firmami Micron i GlobalFoundries w celu wspierania inicjatyw rozwoju siły roboczej w branży półprzewodników w instytucjach obsługujących mniejszości.

Zgodnie z warunkami partnerstwa, trzy organizacje będą współpracować z liderami branży, rządem i instytucjami edukacyjnymi w celu zwiększenia dostępu i możliwości w branży półprzewodników dla uczestników szkół wyższych i uniwersytetów. Program jest przede wszystkim przeznaczony szkół, uczelni czy instytucji obsługujących Latynosów oraz Azjatów i rdzennych Amerykanów z wysp Pacyfiku w całych Stanach Zjednoczonych.

Wraz z ogłoszeniem nie podano do wiadomości publicznej żadnych zobowiązań finansowych. Jednak zgodnie z warunkami amerykańskiej ustawy CHIPS i Science Act, w ramach której GF otrzymał niedawno 1,5 mld USD, a Micron 6,14 mld USD, obie firmy zgodziły się zainwestować w programy szkoleniowe i pracownicze, aby pomóc w zapewnieniu dostępu do miejsc pracy po ukończeniu ich obiektów.

W kwietniu, kiedy Micron otrzymał dofinansowanie, firma oświadczyła, że wyda co najmniej 40 milionów dolarów z funduszy CHIPS na wsparcie programów szkoleniowych i pracowniczych. Global Foundries nie sprecyzowało, jaką kwotę przeznaczy na ten cel.

Wiadomość ta pojawia się sześć miesięcy po tym, jak NSF ogłosiła, że zainwestuje 18,8 miliona dolarów we wsparcie 27 zespołów w instytucjach szkolnictwa wyższego w całych Stanach Zjednoczonych, przy czym każdy zespół może otrzymać do 1 miliona dolarów na okres do trzech lat.

W ramach programu NSF Future of Semiconductors organizacja nawiązała również współpracę z firmami Ericsson, IBM, Intel i Samsung w celu ustanowienia 24 projektów badawczych i edukacyjnych o łącznej wartości 45,6 mln USD.

„Współpraca z liderami w przemyśle, rządzie i edukacji w celu zaspokojenia potrzeb rosnącej siły roboczej w branży półprzewodników w USA jest istotną częścią pielęgnowania talentów niezbędnych do obsadzenia kluczowych stanowisk w branży półprzewodników” – powiedział Erwin Gianchandani, asystent dyrektora NSF ds. technologii, innowacji i partnerstw.

Pomimo znacznych inwestycji ze strony rządu USA w celu wsparcia budowy fabryk półprzewodników w całym kraju, pojawiły się obawy dotyczące braku wykwalifikowanych pracowników do obsługi obiektów.

W 2023 r. TSMC opóźniło budowę fabryki w Arizonie, powołując się na trudności z pozyskiwaniem talentów w regionie.

W raporcie Boston Consulting Group z 2022 roku zatytułowanym „The Growing Challenge of Semiconductor Design Leadership” stwierdzono, że przy obecnym tempie wzrostu popyt na pracowników projektowych w branży półprzewodników przekroczy podaż o prawie 35 procent w 2030 roku.