Micron, Kyocera, Samsung zainwestują miliardy w fabryki chipów w Japonii

Micron Technology, Kyocera i podobno Samsung zadeklarowały miliardy na budowę i rozbudowę fabryk chipów w Japonii, podczas gdy Fujifilm wydaje 110 milionów dolarów na budowę obiektów na Tajwanie.

Amerykański producent pamięci Micron twierdzi, że zainwestuje 3,7 miliarda dolarów, aby wprowadzić technologię ekstremalnego ultrafioletu (EUV) do swojej fabryki w Hiroszimie w celu produkcji chipów DRAM 1-gamma, co jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Japonii. Inwestycja przewidziana jest na kilka lat i obejmuje ścisłe wsparcie ze strony japońskiego rządu. Micron spodziewa się wdrożyć technologię EUV do produkcji w węźle 1-gamma na Tajwanie i w Japonii od 2025 roku.

Fabryka w Hiroszimie już teraz masowo produkuje 1-beta Microna, obecny najbardziej zaawansowany węzeł DRAM. Firma rozpoczęła wysyłkę sampli w listopadzie ubiegłego roku.

Micron podał, że dostarcza około jednej trzeciej pamięci DRAM używanej w Japonii w krytycznych branżach, takich jak motoryzacja, sprzęt medyczny, centra danych i infrastruktura 5G.

„Dzisiejsza zapowiedź firmy Micron i Japonii dotycząca produkcji pamięci 1-gamma w Hiroszimie jest ważnym krokiem naprzód w kierunku zabezpieczenia łańcuchów dostaw półprzewodników” – powiedział Rahm Emanuel, ambasador USA w Japonii.

„To partnerstwo pokazuje, jak sojusznicy, współpracując ze sobą, mogą tworzyć możliwości gospodarcze i bezpieczeństwo w zakresie najnowocześniejszych technologii” – dodał.

Japonia niedawno potwierdziła swój sojusz z USA, dołączając do Holandii w walce z eksportem technologii produkcji chipów, aby odciąć dostawy technologii Chinom.

Chociaż japoński przemysł półprzewodników nie jest tak duży jak tajwański czy południowokoreański, jest on znaczącym dostawcą sprzętu produkcyjnego. Japoński producent elektroniki Kyocera również inwestuje podobne środki w zakłady produkujące chipy AI. We wtorkowym raporcie za czwarty kwartał roku obrotowego firma poinformowała, że do końca marca 2026 r. zainwestuje 2,9 mld USD w zakłady półprzewodników, przygotowując się na długoterminowy wzrost popytu.

Inwestycja obejmuje 450 milionów dolarów na nową fabrykę w Nagasaki, która planowo ma rozpocząć budowę w marcu 2024 roku i trzy lata później produkować drobne elementy ceramiczne. Ponieważ firma nadal koncentruje się na rozwijającej się branży chipów AI, prezes Hideo Tanimoto powiedział, że zakończy swój mniej dochodowy segment biznesowy smartfonów, ponieważ branża ta już dojrzała.

Aby nie pozostać w tyle, Samsung podobno buduje nowy ośrodek badań półprzewodników w drugim co do wielkości mieście Japonii, Jokohamie. Obiekt o wartości 221 milionów dolarów ma zostać uruchomiony w 2025 roku i wykorzysta 72 miliony dolarów pochodzących z japońskich dotacji na inwestycje w półprzewodniki.

Tymczasem japoński Fujifilm przełamuje trend i inwestuje poza granicami kraju. Firma ogłosiła we wtorek, że zainwestuje 110 milionów dolarów w nowy zakład i istniejącą rozbudowę na Tajwanie. Fabryka w Hsinchu City będzie produkować zawiesiny CMP i materiały związane z fotolitografią i będzie działać do wiosny 2026 roku. Istniejący zakład w Tainan City również zostanie rozbudowany o produkcję zawiesiny CMP i ma zostać uruchomiony wiosną 2024 roku.