Microsoft i Activision Blizzard przedłużają termin fuzji, aby zyskać czas na spełnienie oczekiwań brytyjskiego rządu
Termin przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft został przedłużony do 18 października tego roku, dając firmom więcej czasu na przekonanie rządu Wielkiej Brytanii do cofnięcia decyzji o zablokowaniu transakcji.
Pierwotny termin, początkowo uzgodniony przez Microsoft i Activision Blizzard, przypadał na 18 lipca i gdyby nie został przedłużony, na Activision Blizzard nałożona zostałaby grzywna w wysokości 3 miliardów dolarów.
Chociaż renegocjacja terminu była zawsze wysoce prawdopodobna, obie firmy muszą teraz zwrócić uwagę na brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA), który zablokował proponowane przejęcie na początku tego roku. To powiedziawszy, nie jest to jeszcze koniec gry dla Microsoftu. Microsoft złożył już odwołanie do CMA i wykazał chęć wysłuchania „szczegółowej i złożonej” propozycji z ich strony.
Microsoft and Activision Blizzard have extended the merger agreement deadline to 10/18. We're optimistic about getting this done, and excited about bringing more games to more players everywhere.
— Phil Spencer (@XboxP3) July 19, 2023
W tweecie ogłaszającym przedłużenie terminu, szef Xbox Phil Spencer ogłosił, że Microsoft jest „optymistą, jeśli chodzi o załatwienie tej sprawy i jest podekscytowany możliwością dostarczenia większej liczby gier większej liczbie graczy na całym świecie”.
Rozwijając temat, CCO Activision Blizzard i wiceprezes wykonawczy ds. korporacyjnych Lulu Cheng Meservey wypowiedział się na Twitterze, stwierdzając: „Niedawna decyzja w USA i zgody w 40 krajach potwierdzają, że umowa jest dobra dla konkurencji, graczy i przyszłości gier. Biorąc pod uwagę globalne zatwierdzenia regulacyjne i pewność firm, że CMA uznaje teraz, że istnieją środki zaradcze, aby spełnić ich obawy w Wielkiej Brytanii”.
To powiedziawszy, uzyskanie zgody rządów na całym świecie nie było dla Microsoftu procesem bezproblemowym. Na przykład, chociaż UE była skłonna zatwierdzić umowę, zrobiła to tylko pod pewnymi istotnymi zastrzeżeniami. Ponadto, chociaż Microsoft wygrał sprawę sądową przeciwko FTC w USA, FTC postanowiła odwołać się od tej decyzji, co oznacza, że walka prawna w Stanach Zjednoczonych może rozgorzeć na nowo w odpowiednich okolicznościach.
Dopiero okaże się, jakiego rodzaju kompromis Microsoft zaoferuje CMA. To powiedziawszy, kształt tego kompromisu bez wątpienia wpłynie na krajobraz branży gier w nadchodzących latach.