Microsoft Inspire 2021 – wirtualne wydarzenie ekosystemu partnerskiego Microsoft to nie tylko Windows 365.

Microsoft rozpoczął wczoraj trwające łącznie trzy dni wydarzenie skupione na rozwiązaniach ekosystemowych, przy czym, jak przeczytasz poniżej, lepszym określeniem było by „EKOsystemowych”.

 

Przede wszystkim widać, że wśród ogłaszanych zmian i nowości, Microsoft patrzy głównie w stronę chmury. Nie chodzi tylko o opisany przez nas wczoraj Windows 365. Firma z Redmond ogłosiła w zakresie chmury kilka innych nowości, którym wypada się przyjrzeć.

 

Chmura i ekologia

Wśród nowości chmurowych Microsoftu, warto wspomnieć tzw. chmury branżowe. Pod tą ogólną nazwą kryją się nowe rozszerzenia istniejących już usług w środowisku chmury, łączące możliwości specyficzne dla danego sektora w ramach obszarów rozwiązań firmy Microsoft. Zostały one zaprojektowane tak, aby były modułowe i rozszerzalne oraz tworzyły nowe możliwości dla partnerów w zakresie pozyskiwania źródeł przychodów.

 

Osobną kwestią jest coś, na co Microsoft zwracał uwagę już wcześniej: ekologia. Teraz wpasowuje także działania w obszarze chmury w swój plan zrównoważonego rozwoju – warto przypomnieć, że Microsoft zapowiedział jeszcze w styczniu 2020 roku, że w ciągu dekady stanie się, jako firma, neutralny węglowo. Ogłoszona teraz nowość to Microsoft Cloud for Sustainability –  nowe rozwiązanie, które ma pomóc klientom we wszystkich branżach osiągnąć cele związane z redukcją emisji dwutlenku węgla i zrównoważonym rozwojem. Dostępna w wersji testowej jeszcze w tym roku, umożliwi organizacjom rejestrowanie, raportowanie i redukcję emisji na ich drodze do neutralności emisyjnej.

 

Ekologicznych nowości podczas Microsoft Inspire 2021 jest jednak więcej. Microsoft ogłosił swoje zobowiązanie 100/100/0. Na czym polega? Otóż do 2030 roku 100 proc. energii zużywanej przez Microsoft przez 100 proc. czasu będzie pozyskana w procesie zakupu energii o zerowej emisji dwutlenku węgla. Uzupełnia to dotychczasowe zobowiązania firmy do zakupu energii w wolumenach odpowiadających całości naszego zapotrzebowania do 2025 roku. Microsoft podpisał nowe umowy na zakup około 5,8 gigawatów energii odnawialnej w 10 krajach na całym świecie, co zwiększa liczbę działających i zakontraktowanych globalnie projektów energii odnawialnej do 7,8 gigawatów.

 

Co nowego?

Microsoft Teams jest jedną z tych aplikacji, z którymi świat zaznajomił się znakomicie podczas 1,5 roku pandemii. Firma z Redmond wprowadza nowe funkcje do swojego narzędzia, które pozostanie popularne nawet po ustaniu pandemii. Wszyscy klienci Microsoft Teams uzyskają obecnie dostęp do danych Dynamics 365 in Teams bez żadnych dodatkowych opłat.

 

Microsoft obniżył też opłaty za oferty podlegające transakcjom do ledwie 3% za każdą aplikację transakcyjną udostępnioną w Azure Marketplace i Microsoft AppSource, co jest znaczącą obniżką w stosunku do standardu branżowego wynoszącego około 20%. W praktyce, więcej zostaje w kieszeni twórców aplikacji. Od jesieni 2021 r. niezależni dostawcy oprogramowania będą mogli ustalić jedną cenę dla klientów i inną dla wybranych przez siebie partnerów Microsoft Cloud Solution Provider (CSP).

 

Microsoft 365 Lighthouse ma pomóc podnieść poziom bezpieczeństwa. Microsoft 365 Lighthouse pomaga dostawcom usług zarządzanych w zabezpieczaniu urządzeń, danych i użytkowników w małych i średnich firmach korzystających z Microsoft 365 Business Premium.  Rozszerzono też możliwości Microsoft Viva dodając rozwiązania pochodzące od ponad 20 partnerów Microsoftu.

 

 

Lenovo globalnym liderem rynku PC w drugim kwartale 2021 roku. Interesujący remis na miejscu czwartym.