Microsoft nawiązuje współpracę z Classiq w celach popularyzacji obliczeń kwantowych

Microsoft nawiązał współpracę z firmą Classiq w celu uruchomienia programu badawczego i edukacyjnego, który oferuje instytucjom edukacyjnym dostęp do platformy programowej Classiq oraz chmury Azure Quantum firmy Microsoft.

Według giganta z Redmond, Classiq z siedzibą w Tel Awiwie wybrał Azure Quantum jako partnera startowego dla swojego globalnego programu akademickiego, ponieważ Microsoft zapewnia dostęp do różnorodnego sprzętu kwantowego za pośrednictwem swojej chmury.

Classiq skupia się raczej na algorytmach kwantowych niż na sprzęcie kwantowym, zamiast tego dostarczając platformę programową zaprojektowaną tak, aby pomóc deweloperom w procesie przekształcania wysokopoziomowych modeli funkcjonalnych w zoptymalizowane obwody kwantowe. Współzałożyciel i dyrektor generalny Nir Minerbi powiedział, że partnerstwo łączy platformę projektowania oprogramowania Classiq z portfelem sprzętu NISQ firmy Azure Quantum, gdzie NISQ jest akronimem dla noisy intermediate-scale quantum, etykiety dla obecnej generacji systemów, którym brakuje odporności na błędy.

” Połączenie to umożliwia badaczom kwantowym i edukatorom skupienie się na rozwoju aplikacji nieograniczonych przez niskopoziomowy kod. Ten program odzwierciedla głębokie i wspólne zaangażowanie Classiq i Azure Quantum w inwestowanie w rozwój globalnej kadry” – powiedział w oświadczeniu Nir Minerbi.

Według Microsoftu, program Classiq dla środowisk akademickich wspiera zespoły skoncentrowane na rozwoju, przy czym wymagane jest minimalne doświadczenie w programowaniu oprogramowania kwantowego. Stwierdzono, że platforma Classiq ułatwia podnoszenie kwalifikacji ekspertów domenowych, którzy mogą mieć niewielkie wcześniejsze doświadczenie w dziedzinie kwantowej, i włączanie ich do zespołów kwantowych.

Silnik syntezy Classiq ma również pozwolić badaczom na eksplorację bardziej złożonych obwodów kwantowych niż byłoby to możliwe w innym przypadku. Obwody są generowane w kodzie QIR (pośrednia reprezentacja dla programów kwantowych, opracowana oczywiście przez Microsoft), który jest następnie przekazywany do usługi szacowania zasobów Azure Quantum. Ta ostatnia może zapewnić praktykantom i studentom wgląd w to, jak najlepiej zaprojektować aplikacje kwantowe, powiedział Microsoft, w gotowości do tego, kiedy systemy odporne na błędy staną się dostępne. Microsoft i Classiq zdobyły również poparcie dla programu od wybitnego naukowca, dr Roberta Wille z Uniwersytetu Technicznego w Monachium.

„Projektowanie oprogramowania kwantowego na poziomie funkcjonalnym i wykonywanie go na wielu jednostkach QPU przyczyni się do rozwoju zarówno badań kwantowych, jak i edukacji” – powiedział Wille. „Współpraca pomiędzy Classiq i Microsoftem ma na celu właśnie to i utoruje drogę do ekosystemu obliczeń kwantowych zdolnego do rozwiązania niektórych z najważniejszych wyzwań przyszłości”.

Firma poinformowała również w październiku ubiegłego roku, że współpracuje z Rolls-Royce nad rozwojem algorytmów kwantowych, które mogą przyspieszyć obliczeniowe obliczenia dynamiki płynów zaangażowane w symulacje dla prac inżynieryjnych.