Jest bardziej niż oczywiste, że rozwiązania w zakresie IoT przyczyniają się do powstawania coraz to nowych możliwości operacyjnych, ale jeszcze bardziej oczywistym wydaje się fakt, że ich prawdziwe oddziaływanie zacznie wykraczać poza zakres naszych codziennych spraw. Aby rozwijać potencjał drzemiący w sieci połączonych przedmiotów, Microsoft ogłasza projekt inwestycji 5 miliardów dolarów w Internet of Things, czyli Internet Rzeczy, którego realizację przewidziano na kolejne cztery lata. Powód powstania i realizacji projektu jest prosty: głównym celem jest umożliwienie każdemu klientowi przekształcenia swojej działalności i otaczającego świata poprzez odpowiednie wykorzystanie dostępnych rozwiązań.
Inwestycje Microsoft w IoT sięgają czasów na długo zanim ten termin się w ogóle pojawił, kiedy zakłady pracy miały do dyspozycji punkty końcowe, czy terminale w halach produkcyjnych, budynkach i innych urządzeniach, które pozostawały w całkowitej “ciemności”. Obecne plany przewidują dedykowanie jeszcze większych zasobów na programy badawczo-rozwojowe związane z Internetem Rzeczy, który ostatecznie zmierza w kierunku wytyczonym przez inteligentne systemy najnowszej generacji. Dzięki platformie IoT, obejmującej także zasoby w chmurze, rozwiązania OS oraz narzędzia, klienci Microsoftu będą mieli wyjątkowe możliwości uproszczenia przygody z IoT w taki sposób, że każdy klient — niezależnie od zakresu prowadzonej działalności, zaawansowania technologicznego, budżetu, sektora czy innych czynników — będzie w stanie zbudować wiarygodne, wzajemnie sprzężone rozwiązania umożliwiające rozwój lub modernizację działalności oraz poszerzanie doświadczeń i wiedzy klientów i wszystkich mieszkańców naszej planety. Projekt inwestycyjny, którego uruchomienie właśnie ogłoszono, będzie jednocześnie stanowić gwarancję kontynuacji realizacji wszystkich potrzeb klientów Microsoft zarówno obecnie, jak i w przyszłości.
Rozszerzanie możliwości dzięki IoT oraz inteligentnym rozwiązaniom
Już teraz możemy zaobserwować zapowiadany od lat przez analityków znaczący, wykładniczy wzrost wykorzystywania technologii – a to dopiero początek. Firma analityczna A.T. Kearney przewiduje, że IoT przyniesie wzrost wydajności rzędu 1.9 bilionów dolarów połączony ze spadkiem kosztów na poziomie 177 miliardów dolarów do roku 2020. Efekt ten będzie powszechny – począwszy od wzajemnie połączonych domów oraz pojazdów, poprzez producentów, aż po inteligentne miasta i media — obejmując także wszelkie łączące je ogniwa. Ten wzrost inwestycji będzie jednocześnie wspierać nieprzerwany proces unowocześniania naszej platformy technologicznej oraz wspierających ją programów. Microsoft chce kontynuować badania oraz rozwój kluczowych obszarów, w tym systemów zabezpieczających IoT, poprzez opracowywanie narzędzi, inteligentnych usług dla Internetu Rzeczy i powiązanych z nim technologii, które umożliwią także wzrost ekosystemu partnerskiego. Klienci oraz partnerzy Microsoft mogą oczekiwać oferty nowych usług, produktów, propozycji, zasobów oraz programów.
„Firmy takie jak Steelcase, Kohler, Chevron, United Technologies, czy Johnson Controls unowocześniają swoje systemy dzięki platformie IoT opracowanej przez Microsoft i wprowadzają nowe produkty, rozwiązania oraz usługi zmieniające oblicze ich działalności. Dzięki rozwiązaniom Microsoft, Johnson Controls zmienił zwykły termostat w inteligentne urządzenie monitorujące cały zespół uwarunkowań, dzięki czemu możliwa stała się automatyczna optymalizacja temperatur wewnątrz budynku. Z kolei Schneider Electric zbudował rozwiązanie pozwalające na ujarzmienie energii słonecznej w Nigerii i wykorzystując naszą platformę IoT sprawuje opiekę techniczną nad zainstalowanymi tam panelami po to, aby światło nigdy nie gasło – dosłownie. Kohler opracował nową linię inteligentnych armatur i urządzeń kuchennych oraz łazienkowych, które są nie tylko luksusowe, ale także bardziej ekonomiczne w eksploatacji. Departament Transportu Alaski [The Alaska Department of Transportation] współpracuje z firmą Fathym z siedzibą w stanie Colorado przy budowie systemu inteligentnych dróg monitorujących warunki pogodowe i informujących kierowców oraz władze stanowe o wystąpieniu niekorzystnych bądź trudnych warunków.” – mówi Julia White, CVP Microsoft Azure.
„Tego typu przykładów stale przybywa. Wraz z każdym nowym projektem, jesteśmy świadkami wyjątkowej przemiany. Mamy także możliwość obserwowania sposobów, w jaki zarówno klienci jak i partnerzy stawiają czoła szczególnym wyzwaniom związanym z budową rozwiązań IoT umożliwiających ujarzmienie i przetworzenie nieprzebranych ilości danych. Niezależnie od tego, czy tworzą produkty zmieniające funkcjonalność naszych domów, biur, czy też hal produkcyjnych, jedno jest pewne i oczywiste: IoT to efekt współpracy wielu dyscyplin, na który składają się chmura obliczeniowa, uczące się maszyny, sztuczna inteligencja, systemy bezpieczeństwa oraz gwarancja prywatności. Naszą misją jest wspieranie klientów w dążeniu do realizacji własnych wizji niezależnie od sektora i prowadzonej działalności. Ogłoszona informacja o inwestycji ma charakter przełomowy —zarówno dla nas jak i dla przyszłości Internetu Rzeczy i inteligentnych rozwiązań. Nowy projekt umożliwi wspieranie klientów w procesie opracowywania nowych i coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań w zakresie IoT, o których tylko nieliczni śnili zaledwie kilka lat temu. Nie możemy doczekać się rezultatów po stronie naszych partnerów i klientów.” – dodaje Julia White, CVP Microsoft Azure.