Microsoft pozwany przez ParTec za rzekome naruszenie patentu na superkomputer

Microsoft został pozwany przez niemieckiego dostawcę wysokowydajnych systemów obliczeniowych (HPC) ParTec w związku z domniemanym naruszeniem patentów.

Z pozwu wynika, że ​​Microsoft miałby naruszyć trzy patenty ParTec, gdy gigant technologiczny budował platformę Azure AI.

System, który ma zawierać dziesiątki tysięcy procesorów graficznych Nvidia A100 i H100, został opisany jako „jeden z najpotężniejszych superkomputerów AI na świecie”, kiedy został po raz pierwszy ogłoszony w 2022 roku. W tamtym czasie Microsoft powiedział, że klienci będą mogli ostatecznie wdrożyć tysiące procesorów graficznych w jednym klastrze, aby trenować duże modele językowe i złożone systemy rekomendacji oraz uruchamiać generatywne modele sztucznej inteligencji.

Zgodnie z pozwem, który został złożony w amerykańskim Sądzie Okręgowym dla Wschodniego Dystryktu Teksasu 10 czerwca, ParTec i jego agent licencyjny, BF exaQC AG, twierdzą, że Microsoft naruszył patenty związane z dynamiczną architekturą systemu modułowego (dMSA).

Są to ściśle powiązane moduły, które składają się z dużej liczby połączonych ze sobą akceleratorów lub procesorów w jednym systemie, umożliwiając wydajniejsze działanie mieszanych przepływów pracy HPC, AI i analizy dużych zbiorów danych. Patenty, które według ParTec naruszył Microsoft, zostały przyznane w latach 2018-2024.

W konsekwencji tego domniemanego przestępstwa ParTec domaga się nakazu zaprzestania korzystania z opatentowanej technologii, a także opłat licencyjnych i odszkodowania za szkody. Firma zażądała również procesu z udziałem ławy przysięgłych.

Założona w 1999 roku firma ParTec z siedzibą w Monachium projektuje modułową architekturę superkomputerów i pomaga wspierać badania nad HPC i obliczeniami kwantowymi w Europie. Firma była również zaangażowana w budowę superkomputera Leonardo w Bolonii i systemu Jupiter w Niemczech, który ma być pierwszym systemem eksaskalowym w Europie.

W ostatnich miesiącach wiele firm technologicznych znalazło się w sądzie w związku z zarzutami o naruszenie patentów.

W styczniu 2024 r. Google rozstrzygnął pozew o naruszenie patentu TPU o wartości 1,67 mld USD, który został złożony przez informatyka dr Josepha Batesa, podczas gdy AWS został zobowiązany do zapłaty odszkodowania w wysokości 525 mln USD po przegraniu w kwietniu sprawy o naruszenie patentu na przechowywanie danych w chmurze przeciwko firmie Kove.

W tym samym miesiącu HPE złożyło pozew przeciwko Inspur, zarzucając naruszenie patentów i wprowadzające w błąd praktyki biznesowe, a w maju Micronowi nakazano zapłacić Netlist 445 mln USD po tym, jak przegrał sprawę o naruszenie patentu na moduł pamięci HPC.