Microsoft rozpoczyna rozmowy z europejskimi dostawcami usług w chmurze w celu rozwiązania sporu licencyjnego

Microsoft rozpoczął rozmowy z europejską organizacją CISPE zajmującą się handlem usługami w chmurze w celu rozwiania jej obaw dotyczących warunków licencyjnych firmy.

Gigant technologiczny dąży do zawarcia porozumienia z CISPE, które zrzesza europejskich dostawców usług w chmurze, takich jak OVHCloud i Aruba, a także AWS firmy Amazon, w celu uniknięcia potencjalnego dochodzenia antymonopolowego prowadzonego przez Unię Europejską.

CISPE złożyło skargę do Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji UE w listopadzie 2022 r., kwestionując zmiany wprowadzone przez Microsoft w warunkach licencyjnych. Przewidywały one, że klienci korzystający z Microsoft Office 365 i innych narzędzi zwiększających produktywność będą musieli zakupić dodatkową licencję, aby uruchomić je u zewnętrznego dostawcy usług w chmurze.

Było to posunięcie mające na celu przekonanie klientów do przejścia na platformę chmurową Microsoft Azure i odejścia od dwóch największych rywali w chmurze publicznej – AWS i Google Cloud – ale opłata dotyczyła również wszystkich innych europejskich dostawców usług w chmurze, co zdaniem CISPE daje Microsoftowi nieuczciwą przewagę kosztem mniejszych konkurentów.

Satya Nadella, prezes i dyrektor generalny Microsoftu

Po złożeniu skargi przez CISPE, Microsoft oświadczył, że zmieni swoje warunki, tak aby dodatkowy wymóg licencyjny dotyczył tylko AWS, Google Cloud i usług w chmurze świadczonych przez chińskiego giganta technologicznego Alibaba.

Teraz mają odbyć się dalsze rozmowy między stronami, aby spróbować rozwiązać wszystkie obawy stowarzyszenia.

W oświadczeniu CISPE opublikowanym w tym tygodniu stwierdzono:

„Jako fundament dyskusji, CISPE powtórzyło, że wszelkie środki zaradcze i rozwiązania muszą mieć zastosowanie w całym sektorze i być dostępne dla wszystkich klientów chmury w Europie. Co więcej, wszelkie porozumienia będą podawane do wiadomości publicznej, podlegając kontroli i monitorowaniu przez strony trzecie. Proces ten znajduje się na wczesnym etapie i nadal nie ma pewności, czy dyskusje te przyniosą skuteczne środki zaradcze w odniesieniu do domniemanych praktyk antykonkurencyjnych. Aby zapewnić szybki i skuteczny postęp, CISPE zastrzegło, że znaczące postępy muszą zostać osiągnięte w pierwszym kwartale 2024 r.”.

Dyrektor generalny stowarzyszenia, Francisco Mingorance, dodał:

„Każdy mijający dzień bez rozwiązania jeszcze bardziej podważa rentowność europejskiego sektora infrastruktury chmurowej i ogranicza opcje chmury dostępne dla europejskich klientów. Popieramy szybkie i skuteczne rozwiązanie tych szkód, ale powtarzamy, że to Microsoft musi zakończyć swoje nieuczciwe praktyki licencjonowania oprogramowania, aby osiągnąć ten rezultat”.