Microsoft w ostatnim kwartale 2019 roku przebił oczekiwania analityków. Powodem zwiększonych zysków jest wzrost w dziedzinie obliczeń w chmurze.
Microsoft poinformował w środę, że kwartalna sprzedaż i zysk przewyższają oczekiwania Wall Street. Chmurowa usługa firmy, Azure, główny konkurent AWS, urósł aż o 62% w drugim kwartale fiskalnym minionego roku.
Osiągnięty wzrost jest odrobinę niższy w porównaniu z 76-procentową stopą wzrostu przychodów rok wcześniej, ale wyższy niż w porównaniu z 59% w pierwszym kwartale fiskalnym. Oczywiście przełożyło się to na akcje Microsoftu, których cena wzrosła po opublikowaniu wyników. Rezultaty, jakie osiągnął Microsoft w dziedzinie chmury to część przemyślanej strategii, której gorącym orędownikiem jest CEO firmy Satya Nadella. Od pięciu lat upatruje on właśnie w usługach w chmurze szansy na szybki rozwój prowadzonej firmy.
Dyrektor finansowy Microsoftu, Amy Hood, powiedziała, że zwiększone zapotrzebowanie na usługi zgromadzone w platformie Azure, było głównym elementem działalności firmy, który pcha rozwój biznesu naprzód. Microsoft podaje, że przychody z usług komercyjnych w chmurze – a więc z połączenia platformy Azure i opartego na chmurze oprogramowania, takiego jak Office 365 czy MS Teams, przyniosły firmie 12,5 mld dolarów, w porównaniu z 9 mld dolarów rok wcześniej. Marża brutto w tym zakresie działalności wzrosła z 62% do 67%.
Microsoftowi „kierunek w stronę chmury” ewidentnie służy. Zyski firmy za drugi kwartał fiskalny wyniosły odpowiednio 36,9 mld dolarów. Szacowano, że Microsoft osiągnie wynik na poziomie 35,7 mld dolarów. Przejście na kierunek rozwoju skupiony na chmurze spowodowało, że akcje Microsoftu także wzrosły – łącznie o ponad 50% w ubiegłym roku. Aktualnie, według danych Forrester Research, Microsoft ma 22% udziału w rynku infrastruktury przetwarzania w chmurze, w porównaniu z 45% w Amazon i 5% Google.
Jak wyglądały wyniki pozostałych jednostek Microsoftu? Sektor chmurowy przyniósł 11,9 mld dolarów przychodów (oczekiwano 11,4 mld), LinkedIn przyniósł 11,8 mld dolarów (szacowano na około 11,4 mld dolarów), jednostka oprogramowania systemowego, odpowiadająca m.in. za Windows przyniosła natomiast 13,2 miliarda – przy szacunkach wynoszących 12,8 mld. Trudno więc uznać, by firmie z Redmond aktualnie szło źle – zwłaszcza w kontekście wzrostów zapotrzebowania na obliczenia w chmurze.
https://itreseller.pl/itrnewamd-oglasza-wyniki-finansowe-za-czwarty-kwartal-oraz-za-caly-rok-2019-rekordowa-koncowka-roku-w-wykonaniu-amd-to-efekt-zarowno-swietnych-cpu-jak-i-ofensywy-na-rynku-kart-graficznych/