Microsoft ogłosił nowe inwestycje w Polsce o wartości 2,8 mld zł, w infrastrukturę chmurową, sztuczną inteligencję, umiejętności oraz cyberbezpieczeństwo w Polsce

KPRM Microsoft Donald Tusk Brad Smith

Microsoft ogłosił, że do końca czerwca 2026 roku zamierza wydać 2,8 mld zł na rozbudowę hiperskalowej infrastruktury chmurowej i sztucznej inteligencji (AI) w Polsce, a także współpracę z polskim resortem obrony narodowej w celu stworzenia zakresu działań wzmacniających krajowe bezpieczeństwo cybernetyczne.

Inwestycja wesprze rozwój istniejących centrów danych, wprowadzając rozszerzony zestaw usług Azure, aby spełnić zapotrzebowanie klientów w regionie. Jej celem jest przyspieszenie wdrażania technologii sztucznej inteligencji i chmury obliczeniowej, zwiększenie konkurencyjności gospodarczej kraju poprzez stymulowanie rozwoju i adopcji technologii cyfrowych, umożliwienie obywatelom zdobycia umiejętności wykorzystania sztucznej inteligencji oraz tworzenie nowych miejsc pracy w rozwijającym się sektorze cyfrowym.

 

 

„Jest to druga ważna faza w ekspansji sztucznej inteligencji, obliczeń i usług chmurowych. Zaczęliśmy w 2020 roku, kiedy zainwestowaliśmy 1 mld USD, tworząc region chmury w Polsce. Ta praca została wykonana. W 2023 roku ten region chmury ruszył. Teraz zapowiadamy inwestycje w wysokości 700 mln USD, czyli drugą fazę, które będą służyć pracom realizowanym od dziś do lata 2026 roku”powiedział wiceprezes Microsoft Brad Smith.

 

 

Nowa inwestycja jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na usługi chmurowe oraz zwiększoną potrzebę wzmocnienia cyberbezpieczeństwa w regionie. Microsoft ściśle współpracuje z polskimi siłami zbrojnymi, a jak podkreślił Smith, „Dzięki współpracy z polskimi siłami zbrojnymi będziemy wchodzić na kolejny poziom cyberbezpieczeństwa, budując kompetencje, a także próbując jeszcze lepiej, optymalniej wykorzystać przełomowe technologie”. Inwestycja Microsoftu wpisuje się w trend rozwoju technologii AI w Polsce, ale sięga też dalej, bo polska armia ma w ramach tej współpracy rozwijać też „kompetencje kwantowe”.

“Jest to inwestycja w naszą przyszłość, w nasze bezpieczeństwo, w naszych młodych, w nasze startupy, w naszych uczonych” – powiedział Donald Tusk, Prezes Rady Ministrów. „Jest to inwestycja, która dostarczy Polakom, szczególnie tej młodszej generacji, dostęp do najnowocześniejszych narzędzi, do możliwości jakie oferują najlepsi na świecie. (…) To wzajemne zaufanie i fakt, że możemy działać w najtrudniejszych  rewirach, takich jak cyberbezpieczeństwo. (…) Microsoft będzie także prowadził w Polsce akcję szkoleń dotyczących sztucznej inteligencji. Ważne są narzędzia, pieniądze i inwestycje, współpraca z naszymi ludźmi i firmami, ale osiągniemy wymarzone efekty także dzięki temu, że będziemy korzystali z możliwości szkoleniowych. Z satysfakcją przyjąłem informację, że tak bardzo dobrze rokuje też praca nad polskim modelem językowym – Bielik. To jest nie tylko kwestia aspiracji, ale także coś, co wskazuje na wagę Polski w tych procesach i duże umiejętności techniczne i intelektualne naszej kadry – naukowców oraz informatyków” – powiedział premier Donald Tusk.

 

Pojawił się też dodatkowy polski akcent, a dokładniej odniesienie do naszego polskiego modelu językowego Bielik, który powstał w efekcie prac zespołu działającego w ramach Fundacji SpeakLeash oraz Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH.

 

KPRM Microsoft Donald Tusk Brad Smith

 

„Z satysfakcją przyjąłem informację, że tak bardzo dobrze rokuje też praca nad polskim modelem językowym – Bielik. To jest nie tylko kwestia aspiracji, ale także coś, co wskazuje na wagę Polski w tych procesach i duże umiejętności techniczne i intelektualne naszej kadry – naukowców oraz informatyków”powiedział premier Donald Tusk.

Warto jednak przypomnieć, że mimo rosnącej liczby inwestycji, Polska zmaga się z ograniczeniami w dostępie do zaawansowanych chipów, które Stany Zjednoczone nałożyły na kraje drugiej kategorii. Oznacza to, że polskie firmy mogą mieć trudniejszy dostęp do nowoczesnych układów scalonych, co może wpłynąć na rozwój lokalnych start-upów zajmujących się AI i superkomputerami.

 

Brad Smith Microsoft KPRM

Brad Smith, wiceprezes i prezydent Microsoft

 

Premier Donald Tusk podkreślił znaczenie inwestycji Microsoftu w kontekście pozycji Polski w Europie: „Dzisiaj i nasza rozmowa i wasza obecność i plany dotyczące Polski pokazują, że Polska jest miejscem wartym inwestowania. W tych trudnych i niestabilnych czasach tak wiele nadziei wiąże się z Polską, ze stabilnością w Polsce”.

 

 

Microsoft zobowiązał się też do przeszkolenia jeszcze w tym roku miliona polskich pracowników IT, nauczycieli, wykładowców w szkołach wyższych i liderów organizacyjnych w zakresie umiejętności, które przyspieszą transformację cyfrową w Polsce.

Choć Polska staje się centrum technologicznym Europy Środkowo-Wschodniej, przyszłość branży AI i technologii chmurowych będzie zależała od zdolności firm do pokonania barier w dostępie do kluczowych komponentów. W obliczu globalnych napięć i ograniczeń eksportowych, Polska może potrzebować strategicznych partnerstw, aby umocnić swoją pozycję w wyścigu technologicznym.