Millenialsi vs AI: jak pozostać konkurencyjnym na rynku pracy?

Polacy widzą w sztucznej inteligencji pomoc w pracy, ale 15% spodziewa się masowej utraty miejsc pracy. Najbardziej zagrożone zawody to pracownicy call center, graficy i programiści.

Millenialsi częściej niż inne pokolenia obawiają się, że sztuczna inteligencja odbierze im pracę. Takie wnioski płyną z raportu “Między ciekawością a niepewnością. Pokolenia Polaków wobec sztucznej inteligencji – wiedza, doświadczenie, nastroje”, przygotowanego dla Politechniki Wrocławskiej. 49% respondentów uważa, że AI pomaga w pracy, ale jednocześnie 55% deklaruje, że zawodowo z niej nie korzysta. Wśród najbardziej zagrożonych zawodów Polacy wymieniają pracowników call center, grafików i programistów.

Ci, którzy już wykorzystują AI, najczęściej szukają pomysłów i inspiracji za pomocą modeli językowych. Dotyczy to szczególnie pokolenia Z, gdzie odsetek sięga 62%. Główne zalety AI w pracy to automatyzacja rutynowych zadań (40%) i szybsze podejmowanie decyzji (30%). Mimo pozytywnych aspektów, 15% badanych spodziewa się masowej utraty miejsc pracy w związku z rozwojem AI.

 

 

“To, co respondenci postrzegają jako wykluczenie, często jest w rzeczywistości przemianą wymagań na danym stanowisku lub koniecznością przekwalifikowania” – wyjaśnia Katarzyna Oleszek-Sławińska z Biura Karier Politechniki Wrocławskiej. Ekspertka dodaje, że aktywni zawodowo Polacy powinni zastanowić się nad rozwojem kompetencji, które uczynią ich bardziej konkurencyjnymi. Sztuczna inteligencja coraz mocniej wkracza w procesy rekrutacyjne, a znajomość podstawowych narzędzi AI staje się standardem w ogłoszeniach o pracę.

Dr hab. inż. Tomasz Kajdanowicz z Politechniki Wrocławskiej zauważa, że współczesna gospodarka naturalnie podąża torem maksymalizacji efektywności. “Wszędzie, gdzie za pomocą technologii i automatyzacji możliwe jest osiągnięcie efektu kosztem niższym niż koszt pracy człowieka, technologia będzie miała przewagę” – przyznaje profesor. Kluczowymi kompetencjami przyszłości będą logiczne myślenie, myślenie abstrakcyjne i umiejętności komunikacyjne, które są niezbędne przy pracy z AI.

Co ważne, Politechnika Wrocławska zaczęła odpowiadać na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów AI. Trzy z pięciu nowo otwartych kierunków studiów to kierunki związane ze sztuczną inteligencją: matematyka stosowana i sztuczna inteligencja, matematyka i algorytmy sztucznej inteligencji oraz sztuczna inteligencja. “Naszym zadaniem jest dostarczanie społeczeństwu wiedzy oraz edukowanie w zakresie odpowiedzialnego korzystania z narzędzi AI” – podsumowuje prof. Kamil Staniec, prorektor ds. kształcenia.