Ministerstwo Cyfryzacji: kolejne miliardy na inwestycje w szybki internet
Ministerstwo Cyfryzacji planuje kolejny konkurs na inwestycje w szybki internet. Ambitny cel oznacza poważny wydatek.
Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało ogłoszenie nowego konkursu na inwestycje związane z dostępem do bardzo szybkiego internetu na początku przyszłego roku. Dotychczasowe działania w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy umożliwiły objęcie zasięgiem szybkiego internetu około 960 tys. gospodarstw domowych.
„Już pracujemy nad kolejnym konkursem, który planujemy ogłosić w ramach Krajowego Planu Odbudowy na początku przyszłego roku. W tym momencie prowadzimy proces identyfikacji pozostałych nam jeszcze białych plam. Na pewno to będą – niestety – jeszcze setki tysięcy gospodarstw domowych […] w najtrudniejszych obszarach” – poinformował wicedyrektor departamentu telekomunikacji Ministerstwa Cyfryzacji, Marcin Łukasiewicz, podczas posiedzenia sejmowej komisji.
Łukasiewicz przypomniał, że w latach 2021–2027 na poprawę dostępności do internetu rząd dysponuje środkami z dwóch programów: Krajowego Planu Odbudowy oraz Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy. Łączny budżet tych działań wynosi 2 miliardy euro.
„Organizujemy w ramach tych programów konkursy. W ramach Krajowego Planu Odbudowy zorganizowaliśmy już trzy konkursy, w ramach Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy jeden konkurs jak dotychczas. Łącznie cztery. Jeden z nich został rozstrzygnięty wczoraj” – dodał wicedyrektor.
Dotychczasowe konkursy pozwoliły na objęcie zasięgiem szybkich sieci około 450 tys. gospodarstw w ramach dwóch konkursów KPO, 110 tys. gospodarstw w najnowszym rozstrzygnięciu oraz 300 tys. gospodarstw dzięki Funduszom Europejskim na Rozwój Cyfrowy. Łączna wartość dofinansowania wyniosła około 4,5 miliarda złotych.
Wiceszef resortu podkreślił, że około 80% polskich gospodarstw jest obecnie objętych zasięgiem szybkiego internetu, głównie dzięki inwestycjom komercyjnym. „Mamy bardzo konkurencyjny rynek telekomunikacyjny […], co też powoduje, że mamy do czynienia z dużą konkurencją infrastrukturalną. Operatorzy telekomunikacyjni rozwijają swoje sieci organicznie i chociażby na ten moment, sprawdzając dzisiaj w systemie C2C […] mamy informacje o zgłoszeniu planów inwestycyjnych komercyjnych w stosunku do 1,9 mln punktów adresowych” – zauważył Łukasiewicz.
Nowe konkursy będą skierowane przede wszystkim na likwidację tzw. „białych plam” w najtrudniejszych lokalizacjach.