Ministerstwo Cyfryzacji łagodzi wymagania dotyczące cyberbezpieczeństwa stawiane operatorom usług kluczowych.

Nowe regulacje wprowadzono tuż przed świętami, 23 grudnia 2019 roku. Aktualne rozporządzenie ministra cyfryzacji w sprawie warunków organizacyjnych i technicznych dla podmiotów świadczących usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz wewnętrznych struktur organizacyjnych operatorów usług kluczowych odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo zastąpiło wersję z 10 września 2018 roku. 

Ministerstwo Cyfryzacji podaje, że zmiana wynikała z uwag i propozycji zgłaszanych przez tzw. partnerów społecznych. Najważniejsze różnice obejmują przede wszystkim sytuacje nieprzewidziane przez dotychczasową wersję rozporządzenia – przede wszystkim związane z pracą zdalną. Jak czytamy na stronie Ministerstwa:

Zastrzeżenia dotyczyły głównie kwestii braku zapisów pozwalających na realizację pewnych zadań poza bezpiecznymi pomieszczeniami oraz umożliwienia podmiotom stosowanie, w większym zakresie, warunków bezpieczeństwa adekwatnych do oszacowanego ryzyka. Znowelizowane rozporządzenie nie obniża wymagań bezpieczeństwa, ale umożliwia optymalny dobór zabezpieczeń do różnorodnych warunków, w których świadczone są usługi kluczowe. Największym udogodnieniem dla przedsiębiorców jest możliwość realizacji zadań z zakresu cyberbezpieczeństwa poza bezpiecznymi pomieszczeniami i wykonywania tej pracy zdalnie. Rozwiązanie to przełoży się na zauważalne zmniejszenie kosztów oraz znacznie ułatwi pracę.

Pełen tekst rozporządzenia dostępny jest tutaj.

https://itreseller.pl/itrnewzwiazek-cyfrowa-polska-pozytywnie-ocenia-projekt-ministerstwa-zdrowia-dotyczacy-dopuszczalnych-poziomow-pol-elektromagnetycznych-ktory-dostosowuje-je-do-standardow-europejskich/