Ministerstwo Cyfryzacji: mObywatel gotowy na wybory prezydenckie

Już ponad 9,3 mln użytkowników korzysta z cyfrowego dowodu – wskazuje Ministerstwo Cyfryzacji.
Z aplikacji mObywatel korzysta już ponad 9,3 miliona Polaków, a jej rola w nadchodzących wyborach prezydenckich będzie istotna jak nigdy wcześniej. Cyfrowy portfel obywatela pozwoli nie tylko sprawdzić miejsce głosowania i dodać termin wyborów do kalendarza, ale także potwierdzić tożsamość w lokalu wyborczym – pod warunkiem, że użytkownik zaktualizuje aplikację do wersji 4.56. Nowe funkcje zostały przygotowane we współpracy Ministerstwa Cyfryzacji, Centralnego Ośrodka Informatyki oraz Krajowego Biura Wyborczego. Weryfikacja wyborców korzystających z mDowodu – cyfrowego odpowiednika dowodu osobistego – będzie odbywać się z użyciem metody kryptograficznej, poprzez zeskanowanie specjalnego kodu QR w komisji wyborczej.
– mObywatel to dziś nie tylko aplikacja z dokumentami, to osobisty asystent każdego z nas. Naszą ambicją jest, by w najważniejszych momentach życia – od narodzin dziecka po udział w wyborach – administracja była dostępna szybko, wygodnie i cyfrowo. Właśnie dlatego rozwijamy kolejne usługi i budujemy spójny system, który rozumie potrzeby obywatela – mówi wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. – Tegoroczne wybory prezydenckie to kolejna okazja, by zobaczyć, jak technologia wspiera demokrację. Dzięki mObywatelowi można sprawdzić miejsce głosowania, zmienić je, a tożsamość potwierdzić bez konieczności noszenia fizycznego dokumentu – konieczna jest jednak w tym wypadku aktualizacja aplikacji do najnowszej wersji, inaczej nie będzie możliwości zagłosowania z mDowodem – dodał wicepremier.
Aplikacja mObywatel rozwija się w kierunku kompleksowej platformy do załatwiania spraw urzędowych. Do 2035 roku wszystkie kluczowe e-usługi mają być dostępne właśnie przez ten kanał. Projekt opiera się na tzw. mapie momentów życiowych obywatela, która uwzględnia m.in. narodziny dziecka, edukację, pracę, zmianę stanu cywilnego, zakup pojazdu, emeryturę czy nawet śmierć bliskiej osoby.
Z cyfrowych dokumentów w aplikacji korzysta coraz więcej osób. W kwietniu 2025 roku aktywowano już 9,3 mln mDowodów, a użytkownicy mObywatela mają dostęp m.in. do 5,3 mln praw jazdy, 933 tys. Kart Dużej Rodziny i 852 tys. legitymacji emeryta-rencisty. Aplikacja umożliwia też sprawdzenie ważności badań technicznych pojazdu oraz polisy OC – z funkcji „Moje pojazdy” korzysta 4,6 mln osób.
Popularnością cieszy się również usługa Zastrzeż PESEL, z której skorzystano już ponad 5 mln razy, a logowanie do usług publicznych przez Węzeł Krajowy odnotowało 6 mln użyć w ciągu ostatniego miesiąca.
Pierwsza tura wyborów prezydenckich zaplanowana jest na 18 maja. Aplikacja stanie się ważnym narzędziem dla obywateli – zarówno tych głosujących w miejscu zameldowania, jak i tych zmieniających miejsce głosowania online. Nowe funkcjonalności nie tylko usprawniają proces wyborczy, ale też pokazują, jak technologia wspiera demokrację w praktyce.