Ministerstwo Cyfryzacji ogłasza nową wersję projektu ustawy o sztucznej inteligencji

Ministerstwo Cyfryzacji zaprezentowało nową wersję projektu Ustawy o systemach sztucznej inteligencji.
Kluczowe zmiany dotyczą składu organu nadzorującego rynek, zasad nadzoru oraz wsparcia innowacji, w tym uruchomienia tzw. „piaskownicy regulacyjnej”. Projekt został skierowany do ponownych uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji publicznych. Nowy projekt uwzględnia ponad dwa tysiące uwag zgłoszonych podczas wcześniejszych konsultacji społecznych. Szczególną uwagę zwrócono na elastyczne zasady nadzoru oraz tworzenie przestrzeni do testowania nowych technologii.
„Jako jedni z pierwszych w UE proponujemy, na półtora roku przed obowiązkiem unijnym, uporządkowanie obszaru piaskownic regulacyjnych sztucznej inteligencji. Naszym celem jest zaprojektowanie wsparcia inicjatyw innowacyjnych wspólnie z ekosystemem AI w Polsce. Proponujemy, żeby uczestnictwo mikro, małych i średnich przedsiębiorstw było nieodpłatne” – podkreślił wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.
W ramach nowej ustawy minister właściwy do spraw informatyzacji (czyli obecnie Minister Cyfryzacji, ale ministerstwo to czasami znikało ze struktury rządu) będzie mógł przyznawać wsparcie finansowe na badania naukowe i prace rozwojowe. Finansowanie będzie pochodzić zarówno z budżetu państwa, jak i Unii Europejskiej.
Nowy projekt ustawy zmienia także sposób funkcjonowania Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji, która ma pełnić rolę organu nadzoru rynku. Jej skład został poszerzony o przedstawicieli instytucji odpowiedzialnych za kluczowe obszary, takie jak prawo czy zdrowie. Rozszerzono skład Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji o przedstawicieli instytucji publicznych odpowiedzialnych za prawo i medycynę. Redukcji natomiast uległa liczba przedstawicieli ministerstw w składzie komisji. Wśród członków komisji znajdą się m.in. przedstawiciele KNF, UKE, PIP, KRRiT oraz UOKiK. Przewodniczącego będzie wybierał Sejm, za zgodą Senatu na 5-letnią kadencję.
Nowa wersja projektu ustawy przewiduje zdalny nadzór nad systemami sztucznej inteligencji oraz mechanizm złagodzenia sankcji dla podmiotów, które dobrowolnie wdrożą środki naprawcze. Wydaje się też, że ustawodawca wsłuchał się w głos firm zajmujących się AI, bo w nowym projekcie m.in. zmniejszono zakres możliwości kontroli.
Szczególnie ciekawym jest fakt, że w ustawie dodano cały rozdział, który skupiony jest na wsparciu innowacji i nowych technologii. Chociaż termin ten jest opisany dość mgliście, możemy wywnioskować iż będzie to specjalny zakres „testowy”, w którym powszechnie stosowane regulacje nie będą działać. Celem ma tu być umożliwienie rozwoju samej technologii.
Projekt ustawy został skierowany do ponownych konsultacji społecznych.