Ministerstwo Finansów poinformowało, że w wyniku licznych uchybień związanych z plikami JPK_VAT, rusza z kontrolą JPK.

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie, że w wyniku weryfikacji otrzymywanych plików JPK_VAT stwierdzono liczne uchybienia, przez co rozpoczęto proces kontaktowania się z podatnikami w tym zakresie. Według MF do najczęstszych błędów popełnianych przez podmioty wysyłające JPK_VAT należą: rozbieżności w wartościach wynikających z JPK_VAT oraz w odpowiadających im polach w deklaracjach składanych za tożsamy okres rozliczeniowy, rozbieżności co do kwot wykazywanych przez dwie strony tej samej transakcji, jak również odliczanie VAT naliczonego na podstawie faktur zakupowych wystawionych przez podmioty nieposiadające statusu czynnego podatnika VAT.

 

MF kontaktuje się z podatnikami, u których stwierdzono wyżej opisane błędy, za pośrednictwem poczty elektronicznej, wysyłając wiadomości z adresu jpk.analizy@ds.mofnet.gov.pl. Mail zawiera prośbę o dokonanie sprawdzenia składanych plików JPK_VAT oraz – w przypadku stwierdzenia błędów – stosowne skorygowanie złożonej deklaracji VAT/przesłanego JPK_VAT.

 

„Co prawda MF na tym etapie nie przewiduje jakichkolwiek kar za błędy w przesłanych JPK_VAT, problem może się jednak pojawić w przypadku, gdy podatnik nie zastosuje się do przesłanych wytycznych czy też nie złoży odpowiednich wyjaśnień. Konsekwencją takiego stanu rzeczy może być bowiem bardziej szczegółowa weryfikacja rozliczeń podatnika, ze wszelkimi tego konsekwencjami, takimi jak wymierzenie sankcji czy pociągnięcie do odpowiedzialności karno-skarbowej” – tłumaczy Karol Potocki z Onwelo, firmy specjalizującej się w automatyzowaniu raportowania finansowego w przedsiębiorstwach, w tym m.in. w zakresie JPK.

 

Jak podkreśla przedstawiciel Onwelo, wyniki kontroli plików JPK_VAT pokazują, że dużo firm ma spore problemy ze spełnieniem nowych wymagań podatkowych nałożonych przez MF. Sytuacja ta z pewnością pogorszy się z chwilą, kiedy obowiązek przesyłania JPK obejmie również mikroprzedsiębiorców.

 

Celem uniknięcia nieprawidłowości przy raportowaniu JPK warto korzystać z narzędzi automatyzujących ten proces. Należy jednak pamiętać, aby sięgać po takie, które są stale aktualizowane, stosownie do zmieniających się regulacji. Przy wyborze rozwiązania warto również zwrócić uwagę na to, czy zapewnia ono weryfikację w sposób zbliżony do tej dokonywanej przez MF. Pozwoli to na uniknięcie problemów i zaoszczędzenie czasu” – mówi Karol Potocki.

 

Jako przykład funkcji pozwalających na wychwycenie błędów jeszcze przed złożeniem pliku JPK_VAT, przedstawiciel Onwelo podaje możliwość przeprowadzania testów merytorycznych na danych JPK_VAT, automatyczną weryfikację statusu VAT kontrahentów, czy też porównywanie wartości wynikających z JPK_VAT oraz tych z deklaracji.

 

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to nowy sposób Ministerstwa Finansów na przeprowadzanie kontroli skarbowych w firmach. Resort finansów liczy na to, że dzięki częstszym i sprawniejszym kontrolom skuteczniej będzie walczyć m.in. z luką w VAT szacowaną na 50 mld zł rocznie. To różnica między tym, ile pieniędzy powinno wpływać do budżetu z tego podatku, a tym, ile rzeczywiście wpływa. Obowiązek raportowania w postaci JPK spoczywa na dużych firmach (od lipca 2016 roku) oraz małych i średnich przedsiębiorstwach (od początku 2017 roku). Od 2018 roku obowiązek ten zostanie rozciągnięty na wszystkie firmy, w tym nawet jednoosobowe działalności gospodarcze.