Mobileye wejdzie na giełdę. Należąca do Intela firma szykuje się do IPO.
Mobileye to zakupiony przez Intela w 2017 roku, pochodzący z Izareala biznes skupiający się na autonomicznych pojazdach. Dziś dowiadujemy się, że Intel, złożył wniosek o IPO (pierwszą ofertę publiczną) w Stanach Zjednoczonych, przygotowując grunt pod jeden z największych debiutów giełdowych w tym roku.
Wejście na giełdę firmy Mobileye jest częścią szerszej strategii. Od czasu objęcia stanowiska CEO przez Pata Gelsingera, Intel jeszcze bardziej wyraźnie dywersyfikuje swoje działania, nie pozostając skupionym jedynie na CPU. Całkiem słusznie, jak sądzę, Intel doszukuje się jednej ze ścieżek rozwoju w technologiach transportowych, przede wszystkim pojazdach o różnym stopniu autonomiczności i, docelowo, w pełni niezależnie działających samochodach. Właśnie w tym ma pomóc Mobileye.
Bez wątpienia Intel ma świadomość trendu, wedle którego inwestorzy przez ostatnie lata zwiększali zainteresowanie nowymi technologiami w transporcie, w tym w pojazdach autonomicznych. Trudno więc dziwić się, że Intel zamierza wykorzystać popyt na pojazdy autonomiczne, wymieniając akcje Mobileye. Interesujący jest jednak czas, w którym Intel zdecydował się na taki ruch. Globalne giełdy działają dziś w duchu niepewności związanych z inflacją i, bardziej prawdopodobną niż kiedykolwiek od czasu Kryzysu Kubańskiego, nadchodzącą III wojną światową. Póki napięcia i obawy są żywe, mogą wpłynąć na zainteresowanie inwestorów wobec IPO.
Trend mniejszego zainteresowania IPO jest już widoczny. Jak podaje Dealogic, amerykańskie oferty publiczne pozyskały od początku roku około 2,33 miliarda dolarów w porównaniu do 26,67 miliarda dolarów w tym samym okresie ubiegłego roku. W ostatnich tygodniach kilka firm odłożyło lub zrezygnowało z planów wejścia na giełdę.
Intel nie ujawnił więcej szczegółów na temat IPO, ale wcześniej zapowiadał, że zachowa większość wpływów ze sprzedaży akcji. Niektóre z tych funduszy zostaną wykorzystane do budowy większej liczby fabryk chipów Intela. Producent zachowa również większościowy pakiet udziałów w Mobileye po IPO. Wyspecjalizowana w autonomicznych pojazdach firma należąca do Intela wyceniana jest na ponad 50 miliardów dolarów. Niewykluczone jednak, że Mobileye może teraz mieć trudności z uzyskaniem takiej samej wyceny, biorąc pod uwagę sytuację na rynku i w geopolityce.
Tak czy owak, Intel stratny nie będzie. W 2017 roku zakupił Mobileye za 15,3 mld USD. Dodatkowe środki z pewności przydadzą się w obliczu planowanych inwestycji w nowe fabryki, w tym te w Europie. Oczywiście, jeśli tylko rosyjska inwazja na Ukrainę nie wstrzyma decyzji Intela.
GSMA świętuje kolejną edycję MWC 2022 na żywo w Barcelonie i przedstawia wydarzenie w liczbach.