MWC 2024: Samsung dołącza do globalnego sojuszu AI-RAN dot. technologii 6G

Sojusz AI-RAN został oficjalnie zainaugurowany podczas Mobile World Congress 2024, największych na świecie targów technologii mobilnych, w Barcelonie. Jego członkami-założycielami było 10 firm telekomunikacyjnych i oprogramowania oraz jeden uniwersytet. 

Oprócz Samsunga członkami nowo utworzonego sojuszu są Nvidia, Arm, SoftBank, Ericsson, Nokia, Microsoft, Amazon Web Services, T-Mobile USA, DeepSig i Boston’s Northeastern University.

Sojusz AI-RAN jest podzielony na trzy grupy robocze – sztuczną inteligencję dla radiowych sieci dostępowych, sztuczną inteligencję i RAN oraz sztuczną inteligencję w sieci RAN – których zadaniem jest prowadzenie odrębnych badań technologicznych. Samsung zapowiedział, że firma dołącza do wszystkich trzech grup roboczych.

„Sojusz AI-RAN będzie wspierać współpracę, napędzać innowacje i zapoczątkuje nową erę transformacji wokół sieci AI i 6G. Wierzymy, że ta koalicja stworzy nową wartość dla użytkowników końcowych i operatorów dzięki przypadkom użycia i innowacjom opartym na sztucznej inteligencji” – powiedział Charlie Zhang, starszy wiceprezes Samsung Research America.

Jako firma członkowska Samsung planuje kierować badaniami nad technologią 6G i rozszerzać ekosystem poprzez zastosowanie sztucznej inteligencji w technologii komunikacji bezprzewodowej, aby wprowadzać innowacje w zakresie usług i zwiększać wydajność sieci komunikacyjnej.

Grupa robocza ds. sztucznej inteligencji dla sieci RAN będzie badać technologię optymalizacji komunikacji bezprzewodowej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w celu poprawy częstotliwości, kosztów i efektywności energetycznej, natomiast grupa robocza ds. sztucznej inteligencji i sieci RAN będzie badać sztuczną inteligencję i sieci RAN pod kątem wydajnego zarządzania zasobami i maksymalizacji wykorzystania infrastruktury Konwergencja sieci bezprzewodowych technologia. Grupa AI on RAN będzie kontynuować badania technologiczne, koncentrując się na odkrywaniu nowych zastosowań i usług AI w sieciach bezprzewodowych.

Oczekuje się, że raporty techniczne i białe księgi powstałe w wyniku działań badawczych sojuszu w znacznym stopniu przyczynią się do standaryzacji i komercjalizacji 6G, w tym do odkrycia nowych usług oraz wymagań i specyfikacji technicznych w przyszłości.