MWC Shanghai 2021: Słowa o przyszłości podczas spotkania przedstawicieli władz wielu państw, UNESCO, firmy Huawei, GSMA i Uniwersytetu Fudan.
Rozpoczęte wczoraj MWC Shanghai 2021 to największa impreza branży telekomunikacyjnej w Azji. Ma jednak globalny charakter, o czym najlepiej świadczy otwierające wydarzenie – forum ”Connected for Shared Prosperit”, skupione na tematach kluczowych dla właściwie całej ludzkości w 2021 roku: od pandemii, przez zmiany w charakterze pracy i przemysłu, aż po problemy z ociepleniem klimatu.
W dyskusji wzięło udział międzynarodowe grono z różnych kontynentów: m.in hiszpańska minister przemysłu, handlu i turystyki María Reyes Maroto, portugalski minister infrastruktury Pedro Nuno Santos, węgierski minister innowacji i technologii László Palkovics, malezyjski minister komunikacji i multimediów Dato’ Saifuddin bin Abdullah oraz tajski sekretarz generalny Krajowej Komisji Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Cyfrowego Vunnaporn Devahastin. Szkoda, że w tym gronie zabrakło przedstawicieli największych światowych gospodarek, ale też przy aktualnej sytuacji geopolitycznej nie należało oczywiście spodziewać się obecności w Szanghaju przedstawiciela np. władz USA. Paneliści zgodzili się, że globalne ożywienie gospodarcze idzie w parze z coraz lepszą kontrolą nad pandemią COVID-19. W trakcie dyskusji podkreślono, że redukcja emisji gazów cieplarnianych, tworzenie większej liczby miejsc pracy i rozwój inicjatyw podnoszących jakość życia to elementy niezbędne do osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ na rok 2030 i długoterminowych celów Porozumienia Paryskiego. Prelegenci zgodnie uznali technologie cyfrowe i globalną współpracę za niezbędne w tym procesie.
Nie zabrakło oczywiście przedstawicieli branży technologicznej. Przemówienie inauguracyjne wygłosiła Catherine Chen, wiceprezes ds. korporacyjnych i prezes zarządu Huawei. Powiedziała w trakcie wystąpienia m.in., że ostatecznym celem technologii jest przynoszenie korzyści ludziom, a technologie cyfrowe mogą ułatwić realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Zaapelowała do przedsiębiorstw o podjęcie zdecydowanych działań w celu wykorzystania technologii do podnoszenia jakości życia i pracy ludzi na całym świecie. Chen podkreśliła również, że zapewnienie wszystkim równego dostępu do edukacji zostało ustanowione jako jeden z Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Do końca 2020 roku, programy Huawei TECH4ALL Connecting Schools i DigiTruck zostały wdrożone w ponad 200 szkołach, z których skorzystało ponad 60 000 nauczycieli i uczniów. W ramach powiązanego programu, Huawei współpracuje również z UNESCO nad trzyletnim programem Open Schools w Egipcie, Etiopii i Ghanie, który pomoże szkołom podnieść umiejętności cyfrowe i wesprze edukację online.
Warto tu przypomnieć, że nierówny dostęp do edukacji to nie tylko problem ubogich państw Afryki. Wymuszona przez pandemię nauka zdalna stworzyła nierówne warunki także i w Polsce. Dzieci z większych ośrodków, gdzie problem z dostępem do sieci nie występuje lub jest marginalny, mają znacznie łatwiejsze zadanie niż dzieci ze wsi, zwłaszcza w oddalonych regionach. Do tego dochodzi też oś zamożności – nie każdą rodzinę stać na wyposażenie każdego dziecka w osobny komputer do udziału w lekcjach online.
Stefania Giannini, Zastępca Dyrektora Generalnego USESCO ds. Edukacji, stwierdziła, że technologie informacyjne i komunikacyjne (ICT) odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu ciągłości kształcenia, uczynieniu edukacji bardziej integracyjną oraz zapewnieniu szerokodostępnych rozwiązań edukacyjnych poprzez interaktywne strony internetowe, biblioteki cyfrowe i kursy wideo.
Siddharth Chatterjee, Rezydent ONZ w Chinach podkreślał, że technologie cyfrowe mogą pomóc nam również w szybszym odbudowywaniu gospodarki po pandemii, a co ważniejsze, przyspieszyć podróż w kierunku ekologicznej, niskoemisyjnej przyszłości.
Globalne wyzwania wymagają globalnej odpowiedzi. Musimy przemyśleć sposób, w jaki przedsiębiorstwa inwestują i działają. Musimy wykorzystać technologię dla dobra społecznego. Musimy rozwijać politykę i praktyki, aby przyspieszyć realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju – powiedział Siddharth Chatterjee.
W 2016 r. branża mobilna jako pierwsza w pełni zaangażowała się w realizację 17 postulatów zrównoważonego rozwoju ONZ. Od tego czasu ciężko pracujemy, przyczyniając się do realizacji każdego z wyznaczonych celów, w tym działań na rzecz klimatu czy cyfrowej inkluzji – podkreślił Mats Granryd, Dyrektor Generalny GSMA.
Huawei na MWC Shanghai 2021
Ponieważ MWC Shanghai 2021 odbywa się, jak sama nazwa wskazuje, w Szanghaju, widoczny jest oczywiście silny udział największego producenta rozwiązań telekomunikacyjnych w Chinach. Huawei, bo oczywiście o tej firmie mowa, od dawna jest orędownikiem postępu technologicznego jako metody do walki z globalnymi nierównościami czy problemami klimatycznymi. I nie jest to tylko kwestia deklaratywna, ale realnych działań, widocznych chociażby w udziale firmy w procesie cyfryzacji uboższych części globu np. Afryki.
Huawei jest też zaangażowane w działania pro-ekologiczne. W 2020 roku, przetworzył ponad 4500 ton odpadów elektronicznych poprzez liczne inicjatywy, w tym zmniejszenie ilości tworzyw sztucznych w opakowaniach telefonów (1,8 miliona plastikowych toreb na zakupy na 10 milionów telefonów) oraz zmniejszenie emisji CO2 o 148 milionów ton poprzez wdrożenie rozwiązania FusionSolar w ponad 60 krajach i regionach (co odpowiada zasadzeniu ponad 200 milionów drzew). Huawei pomógł również w budowie największych na świecie elektrowni fotowoltaicznych w Ningxia i Shandong, które znacząco przyczyniły się do lokalnej ochrony środowiska.
Firma rozwija również swoje portfolio usług i rozwiązań 5G, by wesprzeć firmy i organizacje na całym świecie w implementacji nowej generacji sieci i podnoszenia jej dostępności na całym globie. W trakcie rozpoczynającego się MWC Shanghai 2021 Ryan Ding, dyrektor wykonawczy i prezes Carrier Business Group oficjalnie ogłosił start nowej usługi 5G dla biznesu.
Ding podkreślił, że Huawei bazując na swoim doświadczeniu w zakresie łączności, informatyki i cyfryzacji różnych gałęzi gospodarki oraz dzięki stałej współpracy z operatorami, opracował kompleksowe rozwiązanie Huawei 5GtoB, obejmujące platformy do zarządzania sprzedażą, obsługą klienta i dostępem do usług. Rozwiązanie to uprości transakcje dla użytkowników korporacyjnych, pomoże operatorom zmonetyzować oferowane przez nich usługi sieciowe, a partnerom pozwoli na bardziej efektywne wprowadzanie innowacji, tworząc nową wartość dla każdego zaangażowanego rynkowego gracza. Rozwiązanie Huawei 5GtoB składać się będzie z czterech części: 5GtoB Network, 5GtoB NaaS, 5GtoB App Engine i 5GtoB Marketplace.
Dzięki warstwie 5GtoB Network, służącej jako bazowa infrastruktura pod usługi 5G, Huawei będzie kontynuował budowanie możliwości w zakresie szerokiego świadczenia usług opartych na różnych scenariuszach rynkowych, w tym planowania, budowy, utrzymania i optymalizacji sieci.
Dzięki 5GtoB NaaS, nowe możliwości sieciowe mogą być wykorzystywane w ofertach przed ich wprowadzeniem na rynek, ułatwiając użytkownikom korporacyjnym i twórcom aplikacji korzystanie z sieci 5G oraz umożliwiając firmom samodzielne zarządzanie sieciami 5G.
5GtoB App Engine to swoiste centrum rozwoju aplikacji, w którym twórcy aplikacji i integratorzy systemów mogą uzyskać dostęp do nowych możliwości sieci 5G. Dzięki temu rozwój aplikacji 5GtoB jest bardziej efektywny, a integracja aplikacji łatwiejsza.
5GtoB Marketplace jest działająca w chmurze platformą zakupową, w której użytkownicy korporacyjni mogą zakupić potrzebne im usługi i aplikacje 5G.
Ding podkreślił, że Huawei współpracował z operatorami, partnerami i klientami korporacyjnymi, aby sprawnie wdrożyć rozwiązanie 5GtoB w pierwszej kolejności w przemyśle stalowym. Dzięki doświadczeniu zdobytym w ten sposób, przemysłowe rozwiązania 5G, takie jak automatyzacja produkcji czy zdalny montaż części wspomagany przez technologie AR mogą być ustandaryzowane i szybko powielane w innych gałęziach przemysłu.
https://itreseller.pl/itrnewhuawei-prezentuje-mate-x2-skladany-do-wewnatrz-smartfon-z-dwoma-ekranami/