Na 10-lecie standardu NVMe odpowiadająca za niego organizacja udostępniła specyfikację NVMe 2.0.

Tak, to już dekada. Szybkie nośniki SSD korzystające z interfejsu NVMe są (w teorii) obecne już od dziesięciu lat. Praktyka jest jednak bardziej złożona – od powstania standardu do trafienia nośników w ręcę masowego odbiorcy minęło sporo czasu. Niemniej jednak na 10-lecie publikacji standardu 1.0 NVM Express opublikowało specyfikację oznaczoną jako 2.0. 

Interfejs pamięci masowej NVMe świętuje swoje 10-lecie – a swoistym prezentem jest udostępnienie specyfikacji standardu 2.0. Najważniejszą zmianą w stosunku do wersji 1.4, wprowadzonej 2 lata temu, jest ogólna reorganizacja specyfikacji w celu lepszego odzwierciedlenia szerszych zastosowań interfejsu, od wybranego protokołu blokowej pamięci masowej PCIe, po protokół sieciowej pamięci masowej. Wygląda na to, że NVMe 2.0 tak naprawdę nie dodaje niczego istotnego dla konsumenckich dysków SSD, które wkrótce przejdą na PCIe 5.0, ale jest poważną reorganizacją specyfikacji, która powinna umożliwić częstsze aktualizacje w przyszłości.

Udostępnione szczegóły specyfikacji obejmują warstwę partycjonowania dla masowych urządzeń NVMe over Fabrics, nowy system obsługi wielu zestawów poleceń, dodatkowe podstawy dla nadchodzącego zestawu poleceń tzw. pamięci obliczeniowej, obsługę informacji o ochronie dla 32-bitowych i 64-bitowych CRC. Znajdziemy tu także nowość z zakresu bezpieczeństwa – funkcję o nazwie Command Group Control. Wykorzystuje ona nowe polecenie Lockdown: może być używana do wprowadzenia dysku w stan, w którym dozwolone są zarówno zwykłe odczyty, jak i zapisy, ale różne polecenia administratora są zablokowane, więc nie można zmienić konfiguracji innych funkcji dysku.

Pełną specyfikację NVMe 2.0 można sprawdzić na stronie organizacji NVM Express. 

 

Cisco coraz silniejsze w chmurze, firma zaprezentowanała nowe sposoby wspierania klientów w przyspieszaniu transformacji cyfrowej, aby pozwolić klientom osiągnąć jeszcze lepsze wyniki.