Na świecie rosną wydatki na IT. Do 2024 osiągną około 5,1 biliona dolarów – twierdzą analitycy

Nie jest tajemnicą, że ostatnie kilka lat to bardzo silny wzrost wydatków na szeroko rozumiane IT. Jednocześnie wydatki na ten sektor będą systematycznie rosły nadal, jak wynika z analiz Gartnera.

Sytuacja w globalnej gospodarce obecnie z pewnością nie jest najłatwiejsza. Jednocześnie organizacje, firmy i instytucje inwestują w sztuczną inteligencję i automatyzację, aby zwiększyć efektywność operacyjną. Oznacza to, że mogą zmniejszyć koszty, zwalnaiając ludzi, których zadania może częściowo przejąć AI. Głównym napędem dla wzrostu ma jednak pozostać chmura. Oczekuje się, że globalne wydatki na usługi chmury publicznej wzrosną w 2024 r. o 20,4% i, podobnie jak w 2023 r., źródłem wzrostu będzie połączenie podwyżek cen ze strony dostawców usług w chmurze i zwiększonego wykorzystania. W efekcie, według najnowszej prognozy Gartnera, globalne wydatki na IT osiągną w 2024 r. 5,1 biliona dolarów, co oznacza wzrost większy o 8% w porównaniu z 2023 r.

„W latach 2023 i 2024 bardzo niewielka część wydatków na IT będzie powiązana z Generative AI” – mówi John-David Lovelock, analityk w firmie Gartner – „Jednak organizacje w dalszym ciągu inwestują w sztuczną inteligencję i automatyzację, aby zwiększyć efektywność operacyjną i zlikwidować luki w talentach IT. Szum wokół GenAI wspiera ten trend, ponieważ CIO zdają sobie sprawę, że dzisiejsze projekty AI będą miały kluczowe znaczenie dla opracowania strategii AI, zanim GenAI stanie się częścią budżetów IT począwszy od 2025 r.”

Segmenty oprogramowania i usług IT odnotują dwucyfrowy wzrost w 2024 r., głównie dzięki wydatkom na chmurę. Oczekuje się, że globalne wydatki na usługi chmury publicznej wzrosną w 2024 r. o 20,4% i, podobnie jak w 2023 r., źródłem wzrostu będzie połączenie podwyżek cen ze strony dostawców usług w chmurze i zwiększonego wykorzystania. Choć wpływ inflacji na konsumentów i przedsiębiorstwa miał wpływ na rynek sprzętu w latach 2022 i 2023, w 2024 r. wydatki na urządzenia zaczną umiarkowanie rosnąć, osiągając poziom 4,8%. Wydatki na cyberbezpieczeństwo napędzają również wzrost w segmencie oprogramowania.