Nadzieja na powrót Kirinów? Huawei nie zamierza zmniejszać zatrudnienia w HiSilicon. Czy to oznacza, że SoC chińskiej firmy wrócą na rynek?
Od września ubiegłego roku Huawei utracił dostęp do możliwości wytwarzania swoich procesorów w fabrykach tajwańskiego TSMC. To oczywiście poważnie wpłynęło na działalność HiSilicon – części imperium Huawei odpowiedzialnej za opracowywanie własnych procesorów. Okazuje się, że firma nie zamierza redukować zatrudnienia w tym dziale.
Starsza wiceprezes Huawei, Catherine Chen, przekonuje, że firma nie zamierza zmniejszać personelu HiSilicon. Powiedziała, że chiński gigant będzie nadal rozwijał komponenty półprzewodnikowe we własnym zakresie, a oddział HiSilicon nie zostanie poddany żadnej restrukturyzacji ani redukcji. W 2020 roku liczba pracowników HiSilicon przekroczyła 7000 osób, dlatego utrzymanie tej jednostki strukturalnej będzie dla Huawei poważnym wyzwaniem finansowym.
W pierwszym kwartale tego roku HiSilicon wygenerował zaledwie 385 mln USD przychodu. To aż o 87% mniej niż w drugim kwartale ubiegłego roku; kiedy przychody osiągnęły rekordowo wysoki poziom. W maju 2020 r. na Huawei nałożono dodatkowe sankcje, a firma macierzysta pospieszyła z zaopatrzeniem się w komponenty opracowane przez HiSilicon.
Kiedy Huawei zostało pozbawione możliwości produkcji komponentów w zakładach TSMC smartfonowy biznes giganta podupadł. Z wicelidera rynku, ze świetnymi widokami na pierwsze miejsce na podium, firma spadła w rankingach rynkowych poza pierwszą trójkę. Konsekwencją tych ograniczeń nie jest dotknięte zresztą wyłącznie Huawei. Telefony tego producenta od dawna korzystały np. z sensorów obrazu Sony. Japoński producent notuje w tym obszarze działalności wyraźne spadki – właśnie w wyniku braku zamówień do Huawei.
https://itreseller.pl/startuje-globalny-konkurs-huawei-apps-up-dla-tworcow-aplikacji-do-wygrania-lacznie-million-dolarow/