Najnowsze badanie The State of Security in a Hybrid World, przeprowadzone przez Citrix ujawnia wyzwania firm w zakresie bezpieczeństwa pracy zdalnej.

The State of Security in a Hybrid World, badanie przeprowadzone przez Citrix Systems, Inc. wśród 1250 decydentów odpowiedzialnych za kwestie firmowego bezpieczeństwa w średnich i dużych organizacjach w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Holandii i USA, pokazuje, że zmiana trybu pracy na zdalną, wymuszona przez pandemię wiązała się z wieloma wyzwaniami.

 

Nowy model pracy wymaga nowych zabezpieczeń

Pracując z dowolnego miejsca użytkownicy końcowi korzystają z różnych urządzeń dla uzyskania dostępu do aplikacji w chmurze i innych firmowych zasobów. To sprawia, że możliwości potencjalnych ataków jest coraz więcej. Wiele organizacji IT stara się im zapobiec, jednak jak pokazało badanie Citrix:

  • 74% osób podejmujących decyzje w zakresie firmowego bezpieczeństwa twierdzi, że procedury i procesy kontrole stały się bardziej złożone po migracji ich organizacji na pracę zdalną i hybrydową.
  • 73% stara się nadążyć za rosnącą liczbą zagrożeń bezpieczeństwa związaną z tymi zmianami.

 

Standard pracy i zadowolenie pracowników pod lupą

Oprócz osób podejmujących decyzje dotyczące bezpieczeństwa, Citrix przeprowadził badanie wśród 3603 pracowników umysłowych. 66% z nich potwierdziło istotność swobody pracy zdalnej lub z domu, na dowolnym urządzeniu i możliwość korzystania z wybranych przez siebie zasobów. Ponadto:

  • 86% respondentów twierdzi, że stworzenie wysokich standardów pracy dla pracowników jest „niezwykle” lub „bardzo ważne”.
  • Około dziewięciu na dziesięciu badanych analizuje wpływ bezpieczeństwa informacji
    na satysfakcję z pracy i efektywność działań pracowników.

 

„Wiele organizacji ma świadomość, że wraz z migracją na model pracy hybrydowej ich podejście do bezpieczeństwa musi ewoluować. Zamiast tradycyjnych strategii kontroli muszą wdrożyć bardziej inteligentne, skoncentrowane na ludziach podejście, które ochroni pracowników.” – powiedział Kurt Roemer, główny strateg ds. bezpieczeństwa w Citrix. „Niemniej model hybrydowy to przyszłość pracy, a IT będzie w niej odgrywać kluczową rolę. Dzięki odpowiedniej technologii można zagwarantować ludziom spójny, bezpieczny i niezawodny dostęp do potrzebnych zasobów, a także wysoki komfort działania.”

 

Większość uczestników badania Citrix podejmuje ww. działania. 79% badanych decydentów twierdzi, że pandemia stworzyła okazję do ponownej analizy ich długoterminowej strategii bezpieczeństwa informacji. Jednak wiele wyzwań wciąż pozostaje. Wśród trzech najczęściej cytowanych przez pracowników biorących udział w badaniu Citrix są:

  • Słaba jakość połączenia (43% badanych)
  • Wirtualne/zdalne rozwiązywanie problemów technicznych (34%)
  • Brak możliwości uzyskania szybkiego/łatwego wsparcia ze strony IT (32%)

 

Inwestowanie w przyszłość

Mimo, iż tylko 46% decydentów ds. bezpieczeństwa czuło się „w pewnym stopniu” przygotowanych do pracy zdalnej, gdy wybuchła pandemia, 84% czuje się teraz „bardzo” lub „w pewnym stopniu” przygotowanych do zabezpieczenia pracy zdalnej i hybrydowej.

  • 58% badanych twierdzi, że w ciągu ostatniego roku inwestycje w firmowe zabezpieczenia wzrosły średnio o 40%
  • 71% uważa, że ich firmowe środowisko IT jest obecnie bezpieczniejsze niż przed wybuchem pandemii

 

Ma to kluczowe znaczenie, gdyż jak jasno wynika z raportu „The State of Security in a Hybrid World”, 52% decydentów ds. bezpieczeństwa uważa, że w przyszłości większość ich pracowników będzie na stałe pracować zdalnie lub hybrydowo.

 

 

Huawei podczas tegorocznej edycji Global Mobile Broadband Forum 2021, przedstawił trzy kluczowe trendy, które będą napędzać kolejny etap rozwoju 5G.