Najnowsze statystyki szwajcarskich sprzedawców detalicznych ujawniają, która marka GPU ma najwyższy wskaźnik awaryjności

Digitec Galaxus AG, jeden z największych szwajcarskich dostawców IT online, podzielił się statystykami na temat tego, który dostawca kart graficznych ma najwyższy wskaźnik awaryjności i czas potrzebny na rozpatrzenie roszczenia gwarancyjnego.

Należy pamiętać, że zebrane dane są ograniczone do sprzedaży Digitec Galaxus AG. Dlatego dane te nie przedstawiają liczby przypadków na całym świecie. Z oczywistych względów Digitec Galaxus AG nie ujawnia całkowitej liczby sprzedanych urządzeń. Niestety, oznacza to również, że nie mamy kompletnej analizy do wykresów. Na przykład niższa wartość wskaźnika awaryjności niekoniecznie oznacza, że marka jest lepsza od konkurencji, jeśli stanowi tylko niewielką część globalnej sprzedaży. Według Digitec Galaxus AG, zestawione informacje odpowiadają markom, które sprzedały co najmniej 300 sztuk w ciągu ostatnich dwóch lat. Firma nie sprecyzowała również, czy dane opierają się wyłącznie na kartach graficznych do gier, czy też obejmują również profesjonalne karty graficzne.

Wykresy ujawniają, że Gainward ma najniższą liczbę wadliwych kart graficznych, z 0,4% wskaźnikiem RMA. Gainward, który należy do Palit od 2005 roku, jest w dużej mierze nieznany poza rynkiem europejskim. Tymczasem Palit zajmuje trzecie miejsce na wykresie z wynikiem 0,8%.

Firmy takie jak Lenovo i HP zajmują drugie i szóste miejsce. Nie sprzedają one kart graficznych indywidualnie. Są jednak dostawcami gotowych systemów, którzy czasami tworzą własne karty graficzne lub wykorzystują jednostki innych marek. Prawdopodobnie dlatego Digitec Galaxus AG znalazł się w rankingach Lenovo i HP. Co więcej, szwajcarski sklep sprzedaje niektóre samodzielne karty graficzne Lenovo i HP, ale są to głównie profesjonalne SKU.

Statystyki pokazują, że karty graficzne AMD znajdują się na ósmym miejscu ze wskaźnikiem awaryjności wynoszącym 1,4%. Ponieważ AMD nie produkuje kart graficznych, Digitec Galaxus AG prawdopodobnie odnosi się do modeli referencyjnych, obecnie bardziej znanych jako MBA (Made By AMD). PC Partner, który wytwarza również produkty dla Sapphire, Dell czy Samsung, jest dostawcą produkującym referencyjne karty graficzne AMD. Co ciekawe, Zotac, spółka zależna PC Partner, ma wskaźnik awaryjności na poziomie 1,8%.

PowerColor wydaje się być najlepszym partnerem AMD, ze wskaźnikiem wadliwości na poziomie 1,2%. Sapphire ma najbardziej znaczący wskaźnik RMA, z udziałem 2,5%, spośród trzech partnerów AMD-exclusive AIB. XFX był blisko z 2%.

Inno3D (0,9%) wydaje się być najlepszym partnerem Nvidii. Oczywiście firma ma silną pozycję w Europie, ale jest mało znana na rynku amerykańskim. Tymczasem EVGA, która nie produkuje już kart graficznych, zajmuje 12. miejsce ze wskaźnikiem RMA na poziomie 1,8%. Jeśli chodzi o inne znane marki, Asus i MSI plasują się na ósmej pozycji z 1,4% wskaźnikiem uszkodzeń, podczas gdy Gigabyte (1,9%) i ASRock (2,1%) zajmują odpowiednio 14. i 16. miejsce.

Digitec Galaxus AG odnotował również czas trwania gwarancji producenta, biorąc pod uwagę moment, w którym karta graficzna trafia do centrum serwisowego, aż do powrotu do klienta. W tym aspekcie Gigabyte jest najgorszym dostawcą pod względem czasu RMA, ponieważ ukończenie procesu RMA zajmuje 17 dni roboczych. Tymczasem usługi ASRock i Palit RMA są na najwyższym poziomie, wymagając dwóch dni roboczych.