Najpotężniejszy superkomputer na świecie wykorzystuje rozwiązania AMD
Podczas konferencji Supercomputing 2024 (SC24), która odbyła się 18 listopada, po raz szósty z rzędu wykorzysujący rozwiązania AMD system znalazł się na szczycie listy Top500. Tym razem jednak jest to nowy El Capitan, który został uruchomiony w Narodowym Laboratorium Lawrence Livermore (LLNL) i działa w oparciu o procesory APU – AMD Instinct MI300A.
Firma podaje, że zmierzona moc obliczeniowa komputera to 1,742 EksaFLOPSa. El Capitan będzie służył do badań nad fuzją jądrową w warunkach bezwładnościowych trzem laboratoriom Narodowej Administracji Bezpieczeństwa Nuklearnego (NNSA), czyli LLNL, Los Alamos i Narodowym Laboratoriom Sandia.
„El Capitan jest kluczowy dla misji Narodowej Administracji Bezpieczeństwa Nuklearnego i znacznie zwiększa nasze możliwości w obliczeniach niezwykle złożonych obiektów, jak wysokiej rozdzielczości symulacje będące szczególnie istotne dla badań naukowych w tym obszarze” — powiedział Rob Neely, dyrektor programu Zaawansowanej Symulacji i Obliczeń w LLNL.
„Dzięki procesorom APU AMD Instinct MI300A zbudowaliśmy system, który był wcześniej trudny do wyobrażenia, i dzięki któremu możemy znacznie przesunąć granice możliwości obliczeniowych przy zachowaniu niezwykłej efektywności energetycznej. El Capitan pozwala nam zintegrować AI z naszymi tradycyjnymi symulacjami i modelowaniem, co otwiera nowe ścieżki dla odkryć w wielu dyscyplinach naukowych” – zapewnia Bronis R. de Supiński, główny dyrektor ds. technologii LLNL.
AMD napędza już dwa najpotężniejsze superkomputery na świecie, które razem zapewniają 61% mocy obliczeniowej całej pierwszej dziesiątki rankingu. Jednocześnie El Capitan i Frontier zajmują 18 i 22 miejsce na liście Green500 i oba zużywają mniej energii niż trzeci system Top500. Rozwiązania AMD EPYC i/lub Instinct są też podstawą 15 z 25 najbardziej efektywnych energetycznie systemów Green500.