Największa konferencja Microsoft dla specjalistów IT oraz programistów – Microsoft Ignite 2018 – Bezpieczniejsze, inteligentne i jeszcze bardziej połączone przedsiębiorstwa w chmurze!

W trakcie odbywającej się w tym tygodniu (24-28 września) największej konferencji Microsoft dla specjalistów IT oraz programistów – Microsoft Ignite, ogłoszono szereg nowości m.in. z obszaru bezpieczeństwa, sztucznej inteligencji, narzędzi wspierających komunikację i współpracę oraz Internetu rzeczy (IoT). W spotkaniu uczestniczyło 26 tys. osób z ponad 100 krajów.

 

I. Koniec ery haseł – innowacje w zakresie bezpieczeństwa użytkowników

Cyberbezpieczeństwo jest jednym z głównych wyzwań w cyfrowej erze. Dlatego Microsoft, dzięki rozwiązaniu Azure Active Directory (AD), pomaga chronić setki tysięcy aplikacji biznesowych i usług SaaS. Dodatkowo, Microsoft ogłosił wsparcie w procesie logowania bez hasła do aplikacji podłączonych do Azure AD za pośrednictwem Microsoft Authenticator. Aplikacja Authenticator zastępuje hasło bezpieczniejszym wieloczynnikowym logowaniem, które łączy telefon z odciskiem palca, detekcją twarzy lub numerem PIN.

 

 

II. Praktyczne wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) przy tworzeniu nowych rozwiązań, zarówno tych dla biznesu jak i wspierających społeczności na całym świecie.

Firma ogłosiła serię aktualizacji, które zapewnią dodatkowe możliwości technologii AI dla platformy Microsoft 365, w tym:

  • Microsoft Search – nowa, ujednolicona funkcja wyszukiwania, dzięki której pracownicy mogą znajdować informacje i elementy w całej sieci danych swojej organizacji.
  • Technologia rozmycie tła – w aplikacji Microsoft Teams, która wykorzystuje technologię wykrywania twarzy w celu rozmycia tła podczas rozmów video, dzięki czemu uczestnicy wirtualnego spotkania mogą skupić się na osobie, a nie na tym, co się dzieje w tle. AI wprowadza także funkcję inteligentnego nagrywania spotkań, która automatycznie generuje napisy i dający się przeszukiwać, zakodowany czasowo zapis całej videokonferencji.
  • Pomysły – nowa funkcja pakietu Office, która w uproszczony sposób konsoliduje funkcje sztucznej inteligencji w usłudze Office 365, podążając za użytkownikiem tworzącym dokument i wprowadzając inteligentne sugestie dostosowane do tego, jak przebiega jego praca.
  • Typy danych w Excelu, które zamieniają odniesienia np. do ceny akcji, informacji o firmie i danych o populacji we „wzbogacone” elementy, które można wykorzystać do tworzenia interaktywnych arkuszy kalkulacyjnych. Dodatkowo „wstaw dane z obrazu” to nowa funkcja rozpoznawania obrazów, która pozwala użytkownikom konwertować obraz tabeli danych do pliku Excel, który można następnie edytować, analizować i udostępniać innym.

 

 

W trakcie konferencji Microsoft ogłosił również uruchomienie pięcioletniego programu o nazwie AI for Humanitarian Action o wartości 40 milionów dolarów, w ramach którego firma będzie współpracowała z organizacjami pozarządowymi i humanitarnymi, aby w pełni wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji do pomocy potrzebującym. Jest to odpowiedź na cztery wyzwania w skali globalnej:

  • Reakcje na katastrofy: przewidywanie katastrof i ukierunkowywanie działań humanitarnych.
  • Odpowiadanie na potrzeby dzieci: zapewnienie bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia dzieci na całym świecie.
  • Pomocy uchodźcom i osobom przesiedlonym: współpraca na rzecz około 68 milionów osób przesiedlonych, w tym uchodźców.
  • Działania na rzecz praw człowieka: monitorowanie, wykrywanie i zapobieganie naruszania praw człowieka.

 

 

III. Nowe produkty IoT i Edge Computing, dzięki którym wszystko, począwszy od inteligentnych przestrzeni aż po pracowników, staje się bardziej wydajne i produktywne.

Microsoft wprowadza innowacje dla klientów i partnerów, zapewniając zestaw bezpiecznych, skalowalnych usług i rozwiązań Internetu rzeczy (IoT) oraz upraszczać je tak, aby każda firma na świecie mogła korzystać z pełni ich możliwości. Na rozwój Internetu rzeczy (IoT) składają się takie elementy jak chmura obliczeniowa, uczenie maszynowe, sztuczna inteligencja, bezpieczeństwo i prywatność. Celem Microsoft jest umożliwienie klientom korzystania z zalet IoT bez względu na to, gdzie zaczynają swoją podróż z tą technologią. W tym celu Microsoft ogłosił nowości w zakresie:

  • Powszechnej dostępności usługi Azure IoT Central:
    Platforma Azure IoT Central to w pełni zarządzana usługa typu SaaS, która umożliwia klientom i partnerom udostępnienie rozwiązań Internetu rzeczy zaledwie w kilka sekund, dostosowanie go w ciągu kilku godzin i przejście do produkcji tego samego dnia – wszystko bez konieczności eksperckiej wiedzy w zakresie rozwoju i tworzenia rozwiązań chmurowych.

„Cyfrowe bliźniaki” to wirtualna reprezentacja środowisk fizycznych (takich jak winda, hala produkcyjna lub budynek biurowy), które umożliwiają optymalizację i zarządzanie tymi zasobami na większą skalę. Umożliwiają one prowadzenie symulacji oraz tworzenie prototypów bez konieczności ingerencji w fizyczną przestrzeń i ponoszenia kosztów związanych z realnym wytwarzaniem produktów.

  • Zabezpieczania łańcucha IoT, począwszy od urządzenia aż do chmury

 

 

IV. Wsparcie firm w lepszym łączeniu, zrozumieniu i wykorzystaniu wszystkich dostępnych danych, dzięki inicjatywnie Open Data Initiative.

Uruchomiona wspólnie z Adobe i SAP inicjatywa ma na celu zwiększenie interoperacyjności i wymiany danych między aplikacjami i platformami – Adobe Experience Cloud i Adobe Experience Platform, Microsoft Dynamics 365, SAP C / 4HANA i S / 4HANA – za pośrednictwem wspólnego modelu danych, który umożliwi korzystanie ze wspólnego i ujednoliconego magazynu danych na platformie Microsoft Azure. Rozwiązanie to umożliwi klientom wybór narzędzi programistycznych i aplikacji do tworzenia i wdrażania usług odpowiednich do ich potrzeb biznesowych.